ازدواج سفید

ازدواج سفید مسئله است که از سال 1393 با گسترده گی خاص خودش گربان گیر کشور ما شد و برخی هم آگاهانه یا نا آگاهانه به ازدواج سفید روی آوردند.

ازدواج سفید دارای خصوصیات خاص خودش است و به همین دلیل در برخی از کشور ها پذیرفته شده است و در برخی از کشور ها مانند کشور ما، ازدواج سفید جرم بوده و دارای مجازات های خاص خود است.

ازدواج سفید چیست؟

منشاء این اتفاق از غرب شروع شد و با نام همزیستی هم از آی یاد می شود.

در بسیاری از کشور های جهان ازدواج سفید مسئله ای شناخته شده است بطوریکه در فرانسه اگر دختر و پسری بخواهد باهم باشند باید به شهرداری بروند و بعد از طی مسایل حقوقی آنجا می توانند از شرایط خانوادگی مانند مسکن و غیره استفاده کنند و بعد از بچه دار شدن، با طی مسایلی خاص فرزند آنان قانونی بوده و به رسمیت شناخته می شود.

چرا ازداج سفید شروع شد؟

در تمامی کشور های جهان ازدواج چیزی ثابت و تعریف شده ای است ولی ازدواج موقت نه! به همین دلیل است خیل از کشور های جهان، اول با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و مانند زن و شوهر باهم در یک خانه زندگی می کنند و بعد از گذشت مدتی بایکدیگر ازدواج می کنند و البته در مواردی به ازدواج دائم ختم نمی شود.

ازواج سفید در ایران

در ایران به دلیل وجود ازدواج موقت که هم از نظر شرعی و هم از نظر قانونی مجازاست، ازداج سفید کار پسندیده ای نیست و از نظر قانونی ، شرعی و اجتماعی مورد نکوهش است.

اولین با ازدواج سفید از فیلم و سریال های هالیوودی شروع و با موجی گسترده وارد کشورمون شد تا جایی که در سال 1393 وزیر ورزش و امور جوانان چنین چیزی را به عنوان اولین نفر به صورت رسمی تهدیدی جدی در کشور ایران اعلام کردند.

ازدواج سفید از نظر شرع و قانون جمهوری اسلامی ایران

در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران مطابق با شرع اسلام می باشد، تنها دو نوع ازدواج دائم و ازدواج موقت یا همان صیغه شناخته شده است و در غیر این صورت هر نوع ارتباط زناشویی زنا شناخته می شود.

طبق قانون اسلام اگر زنی با مردی که دارای همسر است وارد رابطه شود؛ زن محکوم به 99 ضربه شلاق و مرد به سنگسار محکوم می شود و این در عکس این عمل هم صادق است ولی اگر زن و مرد (در هر یک از حالات یاد شده فوق) دور از محل زندگی خود این عمل را انجام داده باشند، هر دو به سنگسار محکوم می شوند.

ازدواج سفید در ایران همان حکم زنا را دارد و در صورت اثبات، حکم زنا جاری می شود! به همین دلیل است که این ازدواج ها تماما مخفی است و فرزندانی که در این نوع رابطه به وجود می آیند دچار مشکلات بسیار زیادی می شوند که این امر باعث رشد سقط جنین در کشور ایران است.

چرا جوانان به ازدواج سفید روی می آورند؟

جوانان برای دوری از مشکلاتی مانند مشکلات مالی و هزینه های بسیار بالا در ازدواج دائم و یا ثبت نام همسر در شناسنامه در ادواج موقت به ازدواج سفید روی می آورند.

در ازدواج سفید، جوانان با یکدیگر با تمام خصوصیات یک زن و شوهر زیر یک سقف می روند و بدون هیچ قید قانونی و شرعی با هم زندگی می کنند و زمانی که احساس کردند به درد یکدیگر نمی خورند از یکدیگر جدا می شوند.

در ازدواج موقت باید نام ها در شناسنامه ثبت شود و برای جدا شدن به دفتر خانه مراجعه کرد تا تاریخ عقد را لغو یا تمدید کند و در ازدواج دائم باید مسیر طلاق را طی کنید که قطعا نیاز به مشاور حقوقی طلاق خواهید داشت ولی در کل این موارد در ازدواج سفید وجود ندارد.

در نهایت بسیاری از ازدواج سفید دارای مزایا و معایب خاص خودش است؛ به همین دلیل است که در برخی از کشور ها این مورد مغاییر با شرایط جامعه شناختی شان است و با آن با جدیت مقابله می کنند و در برخی از کشور ها هم از آن حمایت می کنند ولی طبق آخرین آماری که از کشور های اروپایی و آمریکایی گرفته شده است، اکثرا آرای مردم به این بوده است که ازدواج سفید با تمام مزایایی که دارد باعث تخریب روابط زن و شوهری می شود و باعث تنوع طلبی و عدم تعهد در یک زندگی مشترک می شوند و این عاملی برای فروپاشی خانواده ها است!

اگر شما هم مایل به این کار هستید بهتر است یا مطابق با قوانین کشورتون پیش بروید و یا حداقل از آنها اطلاع داشته باشید.

 

مطالب مفید:

مشاور حقوقی

مشاور حقوقی ازدواج

صیغه

شرایط صیغه