Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2723

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2727

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3623

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/smk-sidebar-generator/html.php on line 83
ازدواج | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

فلسفه ازدواج 1

فلسفه ازدواج 1

فلسفه ازدواج

ازدواج چیست؟

ازدواج یک قرارداد بین دختر و پسری است که قرار است سالیان سال در کنار هم زندگی کنند و این قرارداد، تعهدی است که به یکدیگر برای تشکیل خانواده می دهند.

این قرار داد باید با خواسته و رضایت کامل دختر و پسر باشد و پس از این قرارداد رایطه بسیار نزدیکی بین آنها شکل می گیرد .

 

معنا و مفهوم «عقد»

«عقد» از نظر لغت به معنای «گره زدن » و خود «گره » است و در اصطلاح، هر چیزی است که در سایه آن، رابطه ای میان دو فرد یا دو گروه ایجاد می شود.

در ازدواج “عقد” یعنی ایجاد پیوند مشترک و زناشویی که در سایه آن برای زن و مرد مسئولیت هایی را به همراه دارد.

فلسفه و هدف از ازدواج

هدف از ازدواج ،به جا آوردن سنت پیامبر (ص) و ایجاد نسل است .

فلسفه ازدواج براساس این دو مبنا ملاک دین و نجابت است. پس در نتیجه هدف از این امر ،سنت الهی و تولید نسل است و هیچ یک از مادیات در پیوند زناشویی ملاک نیست .

اصولا فلسفه خلقت زن و مرد (زوجیت) تولید مثل است، همان گونه که این زوجیت در سایر حیوانات و حتی گیاهان نیز وجود دارد.نکته اصلی که باید در مزدوج شدن مورد توجه هر دو طرف باشد دین و کمال است.

از این رو، از روایات نقل شده از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام چنین برمی آید که هر کس ممکن است به یکی از این چهار دلیل ازدواج کند:

1- پول

2- دین

3- زیبایی

4- شهرت و عنوان.

بین این چهار هدف، دین از همه بالاتر و بهتر است.

اما به طور کلی، ضرورت های ایجاب کننده ازدواج عبارت است از:

الف – ضرورت های فردی

ب – ضرورت های اجتماعی

ج- ضرورت های مذهبی

الف – ضرورت های فردی

1- پاسخ مثبت به فطرت: انسان بنا به فطرتی که در وجودش دارد ،به طور طبیعی دارای غریزه جنسی است و طبیعتش ایجاب می کند که به رشد کند و به کمال برسد و ارضا شود .

و بر همین اساس انسان برای حفظ جان خود و تعادل نظام روانی حتما باید پیوند زناشویی ببندد.

2- موجب امنیت و آسایش: اصولا «بلوغ » یعنی شکوفایی غریزه، چه برای پسر و چه برای دختر که همراه بحران است.

ازدواج این بحران را تسکین می دهد، برای جوان محیط امن و آرام ایجاد می نماید، در سایه وجود عواطف خانوادگی، روح سرکش او مهار می شود و موجباتی برای برخورداری او از نیروی فکری فراهم می شود.

3- موجب نجات از تنهایی: همه دانشمندان و فیلسوفان عقیده دارند که انسان به صورت فطری اجتماعی است و در زندگی نیازمند یار و یاور و هم دل است.

یکی از فواید ازدواج این است که انسان را از تنهایی و عزلت دور می کند

همدلی در کنا و بستر و آغوش یار باعث می شود انسان از این عزلت کناره گیری کند و غم و شادی یکدیگر شریک شوند .

ب – ضرورت های اجتماعی

ازدواج هرچند از یک نظر ، مساله ای شخصی و خصوصی است، ولی از نگاهی دیگر، دارای جنبه و اهمیتی اجتماعی می باشد.

بر این اساس، ازدواج از ارکان مدنیت و راهی مطمئن برای تامین آسایش جامعه و رفاه بشریت است. سود و زیان ازدواج تنها متوجه زوجین نیست، بلکه افراد اجتماع نیز به گونه ای از آن برخوردار می شوند.

بی تردید، ازدواج رابطه ای است که طرفین ربط را تا حد زیادی از بی بند و باری و روابط نامشروع و انحرافات اخلاقی و جنسی مصون می دارد.

این موضوع به تناسب حال طرفین و محیط اجتماعی و امکان انجام سایر گناهان متفاوت است.

هم چنین سایر جنبه های شخصی و اجتماعی نیز در این زمینه مؤثر می باشد که گاهی این عمل سبب مصونیت انسان از نیمی از گناهان و معاصی و گاهی بیش تر است.

لذا، در بعضی از روایات ازدواج را وسیله حفظ نیمی از دین و برخی روایات، دو سوم دین بیان کرده اند. 

زندگی هر یک از زن و شوهر منقسم به دو قسم است:

1- روابط داخلی و خانوادگی

2- روابط خارجی و اجتماعی.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}