Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2723

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2727

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3623

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/smk-sidebar-generator/html.php on line 83
ازدواج | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

ازدواج از منظر اسلام

ازدواج از منظر اسلام

ازدواج از منظر اسلام

تعريف «ازدواج»

برای “ازدواج” تعریف های گوناگونی گفته شده است و یکی از این تعریف ها این است : «ازدواج فرايندي است از كنش متقابل بين دو فرد، يك مرد و يك زن، كه برخي شرايط قانوني را تحقق بخشيده اند» .

اهميت ازدواج

ازدواج و تشکیل خانواده اولین و زیبا ترین جامعه کوچکی است که می توان در یک جامعه آماری بزرگ مشاهده کرد  .

پیوند زناشویی زمينه ساز مطلوب ترين فرصت براي زيباترين تلاقي چشم ها، گيراترين تبادل كلام ها، استوارترين گام ها، تجلّي متعالي ترين ارزش ها و محبوب ترين كانون نزد خالق متعال است .

حضرت محمّد(صلي الله عليه وآله)فرمود: هيچ كانوني در اسلام بر پا نشده است كه نزد خداوند از كانون ازدواج محبوب تر و عزيزتر باشد .

انسان با پیوند زناشویی و انتخاب همسر مناسب قدم در یک راه پر فراز و نشیب و زیبا می گذارد و در این راه به کمال و سعادت می رسد .

حضرت علي(عليه السلام)اشاره فرمود: هيچ يك از ياران رسول خدا(صلي الله عليه وآله)ازدواج نكرد، مگر اينكه ايشان پس از ازدواج آنان فرمود: ايمانش كامل شد .

مزدوج شدن در منطق قرآن كريم، به وجودآورنده مطمئن ترين و آرام بخش ترين رابطه ها و آغازگر زندگي همراه با طراوت، مودّت و ايثار است .

خداوند برای انسانها در ازدواج به آنها همسرانی از نوع خود به عطا فرمود و در زندگی آنها آرامش و آسایش قرارداد و بین آنها محبت و دوستی و عشق عنایت فرمود .

در تفسير اين آيه، گفته شده است: منشأ گرايش مرد به زن و آرميدن مرد در سايه انس به زن مودّت و رحمتي است كه خداوند بين آنها برقرار كرده

و اين مودّت الهي و رحمت خدايي غير از گرايش غريزي نر به ماده است كه در حيوانات هم وجود دارد .

و از اين رهگذر است كه زن محبوب رسول اكرم(صلي الله عليه وآله)واقع شده است فرمود: من از دنياي شما، سه چيز را دوست دارم:

زن، بوي خوش و نور چشم من در نماز است.

چيزي كه مايه آرامش و آسایش همان مودت و رحمتی است که خداوند برای جاذبه بین زن و مرد ایجاد می کند هیچ گاه شهوت را از نشانه های خداوند ندانید.

زیرا شهوت از نشانه های خداوند ونیست و نمی تواند  باعث آرامش وآسایش بندگانش باشد .

تعریف و اهمیت ازدواج در اسلام

مزدوج شدن علاوه بر آرامش رواني و ارضاي غريزه جنسي، تعهّد و تكامل اجتماعي را در پي داشته و زمينه ساز بروز استعدادها و توانمندي هاي نهفته دروني مي گردد. شهيد مطهّري درباره نقش ارزنده ازدواج مي گويد:

«… يك پختگي و پويايي وجود دارد كه جز در پرتو پیوند زناشویی و تشكيل خانواده پيدا نمي شود، در مدرسه پيدا نمي شود، در جهاد با نفس پيدا نمي شود، در نماز شب پيدا نمي شود

اين كمالات را فقط بايد در ازدواج و تشكيل خانواده به دست آورد.

آیت اللّه مكارم شيرازي در اين زمينه مي نويسد: «بعد از ازدواج، شخصيت انسان تبديل به يك شخصيت اجتماعي مي شود و خود را مسئول حفظ همسر و آبروي خانواده و تأمين وسايل زندگي فرزندان آينده مي بيند.

به همين دليل،تمام ابتكار و استعداد خود را به كار مي گيرد و از ظرفيت هاي وجودي خود كمال استفاده را مي برد و به بالندگي بيشتري نايل مي شود.»

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}