Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2723

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2727

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3623

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/smk-sidebar-generator/html.php on line 83
آیین زرتشت در مراسم عقد - تشریفات عروسی لاکچری و دفتر ازدواج شیک تهران

آیین زرتشت در مراسم عقد

آیین زرتشت در مراسم عقد

همانطور که می دانید در فرهنگ ما، مراسم عقد دارای رسم و رسوماتی است که برخی از آن ها ریشه در گذشته ایران باستان و برخی دیگر تاثیر گرفته از آیین زرتشت هستند که با گذر زمان دستخوش تغییراتی نیز شده اند.

در این بخش از موسسه پیوند مهرافزا قصد معرفی تاریخچه مراسم عقد علی الخصوص آیین زرتشت که نزدیک ترین رسم ها را به رسومات امروزی ما دارد نیز ارائه کنیم.

در گذسته برگزاری عقد در زرتشتیان به این ترتیب بوده که عروس را بر تختی نشانده تا مهمانان مراسم به علاوه اقوام داماد برای عرض تبریک نزد او بروند.

جالب است بدانید رسم عسل در دهان یکدیگر گذاشتن از آن دوره به امروز منتقل شده است که نشانی از شیرین بودن زندگی مشترک برای زوج می باشد؛ از آنجایی که اجرای عقد نیز همیشه با شادی و پایکوبی نیز همراه بوده است، نواختن شیپور و طبل شروع می شده تا همه از شادی این مراسم خرسند شوند.

سپس موبد یا روحانی زرتشتی به مراسم عقد آمده و در جایگاه خود که معمولا روبروی عروس و داماد بوده قرار گرفته و شروع به خواندن بخش‌ هایی از اوستا و پس از آن اندرز های مرتبط با زندگی زناشویی خطاب به زن و شوهر می‌گفت. پس از پرسیدن موافقت برای ازدواج و شنیدن پاسخ مثبت از هر دو طرف، مراحل نوشتن و ثبت ازدواج در دفتر رسمی زرتشتیان انجام می‌گرفت.

سفره عقد

جالب است بدانید که سفره عقد نیز از همان موقع در این مراسم وجود داشته که علاوه بر نمادین بودن خنچه ها و اجزای آن، برخی رسومات نیز به همراه داشته است. از جمله این رسومات، پرتاب یک تخم مرغ پس از پایان مراسم عقد، توسط موبد به پشت بام بوده که حکایت از موبد حقوقی را که پدر نسبت به دختر خود داشت را از میان برداشته، به این تخم مرغ مصالحه کرده و درواقع دیگر پدر حقی نسبت به دختر ندارد.

بخشی از رقص و پایکوبی این مراسم، وجود ده موبد آیینه و گلاب به دست نزد مهمانان است که با شادی آیینه را رو به مهمانان گرفته و به سر و روی آن ها گلاب می‌پاشیدند.

مراسم عقد در معبد

برخی از افراد نیز مراسم خود را یا بخشی از آن را در معبد اجرا می کردند. به این ترتیب که بعد از انجام مراسم عقد، عروس و داماد را در معبد به دور آتش می‌ گرداندند و دعاها و رسوماتی را نیز اجرا می کردند. در پی آن عروس و داماد به محل برگزاری جشن و تشریفات خود می‌ رفتند. مانند دیگر مراسم ها رقص و پایکوبی، موسیقی و ترانه‌های بومی، پذیرایی های حرفه ای و غذاهایی مانند گوسفند بریان و شیرین پلو و… بوده است. گرچه که در اکثر مواقع این مراسم ها به یک شب محدود نشده و معمولا سه تا هفت شب نیز ادامه داشته اند.

موسسه پیوند مهرافزا با در اختیار داشتن 3 شعبه سالن عقد و ازدواج معتبر در تهران، آماده برای برگزای تمام مراسم های شما می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}