تفاهم در زنگی مشترک

تفاهم در زنگی مشترک

بهترین راه برای موفقیت در ازدواج های امروزی

ازدواج های امروزی بسیار متفاوت از گذشته است و پیچدگی ها و توقعات ایده آل گرایهنه خود را به دنبا داردیکی از دلایلی که دختر و پسر بعد از مدتی زندگی مشترک دچار مشکل شده و طلاق می گیرند عدم تفاهم است.

برای انتخاب همسر مناسب اولین ملاک خود را باید تفاهم قرار دهید . در اینجا این سوال پیش می آید که در زندگی مشترک خود چه کنیم تفاهم بوجود آید ؟

یکی از رایج ترین کلمات و دلیلی که از زن و شوهر هایی که از هم جدا شده اند می شنویم« نداشتن تفاهم» است و بعضی ها نیز هستند در عین نداشتن تفاهم به زندگی خود ادامه می دهند  .

گويا نداشتن تفاهم به منزله پايان يک زندگي مشـــــترک اســت .

آمادگي براي ازدواج، دقيقا يعني چه؟

 

هنگامی که شخصی تصمیم به ازدواج می گیرد باید تمام جوانب را بسنجد.اول این سوال را ازخود بپرسد که آیا آمادگی لازم برای ازدواج را دارد ؟

آیا به بلوغ فیزیکی و فکری و ذهنی رسیده است؟داشتن شرايط فيزيکي و ذهني مانند: «موقعيت سني، اقتصادي، خانوادگي ، تمايل ذهني و احساس نياز به ازدواج»

بعد از پاسخ به این سوالات باید به فکر شخص مناسب برای خود باشد که در کنار او به آرامش برسد.

تفاوت تشابه با تفاهم

 

دختر پسر هایی که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند اولین ملاکی که برای خود قرار می دهند تفاهم است.و معمولا سوالاتی از قبیل:

نظر شما درباره ادامه تحصيل چيست؟»،«شما تا چه حد به مسائل مذهبي اهميت مي دهيد؟»، «از چه غذاهايي خوش تان مي آيد؟»، «نظرتان درباره تعداد فرزندان چيست؟»در روز خواستگاری می پرسند و شرایط خانوادگی،فرهنگی،اقتصادی و اعتقادی و…. را ملاک خود قرار می دهند.

در صورتی که اگر همه ی اینها با نظرات و عقاید شما یکی بود تفاهم نیستند تشابه هستند تفاهم به معنی درک درست و متقابل از یکدیگر نه پذیرفتن بی چون و چرا عقاید طرف مقابل.

 

رابطه تفاهم و توافق

بین توافق و تفاهم تفاوت های زیادی وجود دارد توافق مثل یک معامله دو طرفه می ماند که باپذیرفتن آن نظر دیگری احترام می گذارند.

به طور مثال، زوجي را در نظر بگيريد که تصميم گرفته اند در ايام تعطيلات با هم به مسافرت بروند. ممکن است نظر يکساني درباره مقصد نداشته باشند، زن خواهان مسافرت به شمال کشور باشد و مرد دوست داشته باشد به غرب برود.

ممکن است زن علاقه مند باشد خانواده اش همراه او باشند و مرد دوست داشته باشد دو نفري و بدون خانواده به اين سفر بروند و موضوعات بسياري که در يک کار و فعاليت مشترک مي تواند اتفاق بيفتد.

اگر در چنين شرايطي، هر کدام حرف خود را بزند، نه تنها نتيجه اي عايد نخواهد شد بلکه ممکن است کار به جرو بحث و درگيري هم کشيده شود.

در چنين مواقعي، گفت و گو براي رسيدن به يک توافق مي تواند مشکل را حل کند.

بهتر است از اصطلاح «کوتاه آمدن» هم استفاده نشود زيرا کوتاه آمدن به معني ناديده گرفتن نياز و علاقه يکي از دوطرف است در حالي که در «توافق» مي توان به نتيجه رسيد.

اين توافق مي تواند نوعي سرگرمي باشد که به تقويت مهارت هاي ارتباطي، گفت و گو و حل مسئله نيز کمک مي کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}