اذن پدر در ازدواج و صیغه موقت

اذن پدر در ازدواج و صیغه موقت

به طور کلی در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره‌ای که به حد بلوغ رسیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می‌دهد، اذن پدر شرط است یا نه، چند نظر هست:

الف: اذن پدر لازم است. (آیات عظام: امام خمینی، مکارم شیرازی، سیستانی، شبیری زنجانی، تبریزی، نوری همدانی).

[البته آیت‌الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا]

ب: بنا بر احتیاط واجب اذن پدر لازم است(آیات عظام: خامنه‌ای، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی، وحید خراسانی)

نکته: طبق استفتایی که از دفتر آیت‌الله وحید خراسانی شده است زنی که یک بار ازدواج کند  وبر اثر ازدواج و یا از طریق گناه (زنا و وطی به شبهه) بکارتش از بین برود، برای ازدواج بعدی نیاز به اجازه پدر ندارد ولی اگر ازا له بکارت به خاطر پریدن و یا حادثه‌ای  و یا از طریق خود ارضایی باشد، باید برای ازدواج (دائم یا موقت) اجازه‌ی پدر گرفته شود.

نکته: در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود.

ج : تکلیف لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت‌کار است(آیت‌الله بهجت)

د: اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود.

ه: به نظر آیت‌الله اردبیلی، اگر دختر باکره‌ای كه به حد بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص می‌دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصمیم‌گیری صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد در ميان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتياجى به اجازه پدر يا جدّ پدرى خود ندارد و در غير اين صورت، بنا بر احتياط واجب بايد از پدر يا جدّ پدرى خود اجازه بگيرد و اجازه مادر و يا برادر لازم نيست. همچنين بنا بر احتياط واجب دخترى كه باكره نيست نيز همين حكم را دارد.

پی نوشتها:

[۱]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶.

[۲]. منهاج الصالحین، ج۳، کتاب النکاح-اولیاء عقد النکاح، م:۱۲۳۷

[۳]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶؛ و رساله آیت‌الله وحید، مسئله ۲۴۴۰؛ و سؤال تلفنی از دفتر آیت‌الله خامنه‌ای در قم و دفتر آیت‌الله نوری.

[۴]. آیت‌الله سید صادق روحانی، سؤال حضوری از محضر ایشان، و آیت‌الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله۲۶۰۳.

[۵]. آیت‌الله اردبیلی توضیح المسائل مسئله ۲۸۳۰.

 

 

source : soalcity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}