صیغه یا متعه چیست و چه شرایطی دارد

صیغه یا متعه چیست و چه شرایطی دارد

بسیاری از افراد درباره صیغه و شرایط آن با مشکل مواجه هستند و سر برخی مسائل هم گاها به مشکل خورده و از سر ناآگاهی دچار عذاب وجدان و بیماری‌های روحی و روانی ی شوند.
در این مقاله ما قصد داریم به چند تا از سؤالاتی که بیشترین مخاطب را داشته می‌پردازیم.

آیا صیغه باید حتماً عربی خوانده شود؟

صیغه را می‌توان به هر لفظی خواند ولی بهتر است با کلمات صحیح عربی خوانده شود. در این خطبه باید زمان و مهر باید کاملاً مشخص باشد و اگر زن بگوید من خودم را به همسری تو در مدت و با مهر معلوم درمی‌آورم *زوجتک نفسی فی المدة المعلومة علی المهر المعلوم* یا اینکه وکیل زن بگوید *متعت موکلتی موکلک فی المدة المعلومة علی المهر المعلوم* و پس‌ازآن بلافاصله مرد بگوید *قبلت* یا موکل مرد بگوید *قبلت لموکلی هکذا* خطبه تمام می‌شود.

در ازدواج موقت می‌توان طلاق گرفت

صیغه دارای زمان است و بعد از اتمام آن عملاً دو نفر با یکدیگر غریبه می‌شوند ولی اگر قبل از اتمام زمان، خانمی بخواهد جدا شود می‌تواند باقی زمان را به همسرش ببخشد.

نفقه در ازدواج موقت چگونه است

نفقه فقط برای عقد دائم است و به عقد موقت تعلق نمی‌گیرد و از طرفی در عقد موقت، زن نمی‌تواند ادعای حق ارث‌ومیراث کند مگر اینکه دارای فرزندی شده باشند.

سن صیغه چند سال است

افراد پس از بالغ شدن می‌توانند به اختیار خود ازدواج کنند. اگر زنی باکره باشد با اجازه پدر و یا جد پدری خود می‌تواند ازدواج کند ولی اگر باکره نباشد نیازی به این اجازه هم نبوده و می‌توانند با همدیگر ازدواج کنند.
صیغه حتماً باید در دفترخانه خوانده شود
خطبه صیغه را هرکسی می‌تواند بخواند ولی به خاطر ثبت رسمی شدن و مطمئن شدن از ادعای صحیح لفظ خطبه معمولاً به دفاتر مراجعه کنید بهتر است.
پس از چند وقت از جدایی می‌توان ازدواج کرد
آقایان بعد از جدایی می‌توانند ازدواج کنند ولی برای خانم‌ها اینگونه نیست! برای خانم‌های که طلاق گرفته‌اند باید سه ماه عده (همان دوره بکارت است) نگه‌دارند ولی برای خانم‌هایی که مدت صیغه آنها به اتمام رسیده است، پس از 2 ماه عده نگه داشتن می‌توانند دوباره ازدواج کنند.

ارتباط قبل از ازدواج

اگر مردی با زن شوهرداری رابطه جنسی داشته باشد ، این دو به هم تا ابد حرام می‌شوند و نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند.
موارد یادشده، صورتی کلی از قوانین متعه از بیانات امام راحل بوده است و اگر شما مقلد شخص دیگری می‌باشید با ذکر نام مرجع سوالات خود را ارسال کنید تا با دقت به شما پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}