در دین اسلام برای داشتن ادامه بقاء و ازدواج زن و مرد با یکدیگر شرایطی را قائل شده است به نام صیغه دائم.

در صیغه دائم مرد باید به واسطه ازدواج به یک سری شرایط پایبند شده و به آنها عمل کند که یکی از آنها دادن مهریه و غیره است ولی از آنجایی که نفس انسان سرکش است؛ برای کسانی که دارای شرایط مالی ازدواج نیستند و یا فردی مطلقه است و یا شرایط دیگری که امکان ازدواج مانند دختران باکره را ندارند قانونی در اسلام وجود دارد تا از مبتلا شدن به گناه و جلوگیری از فساد اخلاقی در جامعه که متعه، ازدواج موقت و یا صیغه به آن گفته می شود.

صیغه دائم و موقت از لحاظ قانونی و شرعی دارای تفاوت و تشابهات بسیاری است که در زیر به طورخلاصه به آنها خواهیم پرداخت.

صیغه از نظر حقوقی

در قانون جمهوری اسلامی ایران تفاوت هایی از نظر قانونی بر پایه قرآن قائل است تا به صیغه دائم اهمیت بیشتری داده شود تا کمکی در جهت رفتن مردم به سمت صیغه دائم شود و به کانون خانواده ها کمک کند.

یکی از شرایط اصلی ای که ازدواج موقت را از ازدواج دائم جدا می کند تایین کردن زمان در اازدواج موقت است که در زبان عامیانه به آن صیغه گفته می شود، به همین دلیل در صیغه که اصطلاح فقهی آن متعه می باشد امکان طلاق وجود ندارد و پس از اتمام زمان متعه، زن و مرد خود به خود به هم نامحرم می شوند.

در صیغه زن یا مرد حق درخواست ارث و میراث را ندارد و فقط در صورت بارداری زن از شوهرش می تواند اید درخواست را داشته باشد.

نفقه در صیغه با ازدواج دائم متفاوت است و به زن نفقه تعلق نمی گیرد و تمام چیزی که به زن تعلق می گیرد همان مهریه ای است که در زمان عقد جاری می شود.

صیغه از نظر شرعی

صیغه دائم و موقت هر دو در صورت باکره بودن دختر، نیازمند اذن پدر و یا جد پدری است ولی در این باره میان علما اختلاف نظر است.

برخی از مراجع صیغه دختر باکره بدون اذن پدر را حرام دانسته اند و لی برخی از مراجع مانند آیت الله بهجت این عقد را حلال دانسته و می فرمایند: این عقد در محضر خداوند بسته شده است و کاملا درست است ولی از نظر اخلاقی این افراد خطای بزرگی را مرتکب شده اند.

در صیغه موقت یا دائم باید زن و مرد بالغ باشند و زودتر از آن و یا خواندن این عقد به اجبار و یا خلاف میل زن یا مرد، این عقد باطل است.

زن در ازدواج دائم (پس از طلاق) و با اتمام زمان صیغه باید عده (همان دوره بکارت است) نگه دارد و تنها تفاوت بین آن این است که زن بعد از عقد دائم باید سه ماه عده نگه دارد ولی در صیغه باید دو ماه عده نگه دارد.

تمامی قوانین صیغه در اصل یکی است ولی در جزئیات مراجع بایکدیگر اتلاف نظر هایی دارند که پیشنهاد می کنیم سوالاتی در باره صیغه از آیت الله سیستانی را با دقت مطاعه کنید.

صیغه از نظر اسلام

در اسلام همانطور که قبلا ذکر شد قانونی به نام صیغه دائم یا همان ازدواج دائم وجود دارد که به بنا کردن خانواده و زاد و ولد کردن و تربیت فرزندان است و از طرفی این ازدواج باعث فروکش کردن میل جنسی در طرفین در می شود.

دربرخی از افراد این میل جنسی بسیار بیش از حد معمول است و با ازدواج نمی توانند این نیاز خود را ارضاء کنند و یا به دلیل عدم تمکین همسر این اتفاق می افتد و به همین دلیل گاها مرد و یا زن دست به خیانت زده و با شخص دیگری رابطه جنسی برقرار می کنند که از نظر اسلام کاری بسیار نکوهیده است.

برای جلوگیری از این مسائل قانونی در اسلام وجود دارد به نام متعه که از آن با نام های ازدواج موقت یا صیغه هم یاد می شود و این امر صرفا نه جهت تولید مثل و ادامه حیات بلکه برای رفع نیاز های شهوانی است.

صیغه از نظر جامعه

در جامعه ما جایگاهی برای افراد مطلقه و یا کسانی که صیغه کرده اند وجود ندارد و متاسفانه افراد به صورت نا خوشایندی از جامعه ترد می شوند.

به فرض اجاره دادن خانه به یک فرد مطلقه یا فردی که دوران نگه داشتن عده خود را دارد طی می کند؛ باید ما مشکلاتی مانند همسایگان که ایشان را به چشم آفت زندگی خود می بینند تا افراد دیگر که چشم طمع به آنها را دارند باید کنار بیایند.

صیغه چه از نوع دائم و چه موقت کاری ثواب و صحیح است  و در اسلام هم توصیه شده است ولی باید از نظر اجتماعی دلت مردان وارد عرصه شوند تا برای این افراد جایگاهی خاص تعیین شود تا بتوانند راحت در جامعه زندگی کنند و از آن ترد نشده تا دچار مشکلات روحی و روانی نشوند.

 

مطالب مرتبط:

طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت

سوالاتی در باره صیغه از آیت الله سیستانی

صیغه یا متعه چیست و چه شرایطی دارد