نفقه

نفقه

نفقه چیست و در چه مواردی به زن نفقه تعلق می‌گیرد؟

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران، نفقه عبارت است از همه نیاز هایی که یک زن در جامعه نیاز دارد

مثل:خوراک ، پوشاک ، مسکن ، خدمات درمانی و در صورتی که زن عادت به خدمه دارد یا دچار نقص عضو است طبق قانون شوهر باید نیاز های متعارف وی را بر طرف کرده  و نفقه وی را پرداخت کند

در موارد زیر به زوجه نفقه تعلق می‌گیرد:

1-عقد دائم: قانون مدنی در ماده 1106 تصریح دارد : در عقد دائم شوهر مکلف است نفقه زن را بپردازد و لی در صورتی که عقد به صورت موقت باشد ملزوم به پرداخت نفقه نیست مگر این که در عقد نامه قید شده باشد

2-تمکین کامل زوجه: زن هنگامی می‌تواند نفقه مطالبه کند که از شوهر خود تمکین کرده باشد.

نفقه چیست و چه رابطه ای با تمکین دارد؟

تمکین عبارت از برآوردن نیازهای شوهر و اجابت کردن خواسته‌های مشروع وی از سوی زن است. یکی از مصادیق تمکین در قانون، ملزوم به این است که حتما زن در خانه شوهرش باشد مگر این که در هنگام عقد شرطی غیر از شده باشد.

در قانون موردی وجود دارد که اگر زن بدون اجازه شوهرش در خانه پدرش باشد مرد می تواند نفقه ای پرداخت نکند و همچنین از همسرش شکایت به عمل آورد.

بر اساس قانون، زنی که بدون دلیل موجه از تمکین همسرش خودداری کند، ناشزه نامیده می‌شود که در این صورت مرد می‌تواند علاوه بر عدم پرداخت نفقه از دادگاه تقاضای طلاق کرده یا درخواست ازدواج مجدد کند.

زن در چه صورت می‌تواند در خانه‌ای جداگانه ساکن شود؟

در صورتی که از شوهرش بترسد و احساس خطر کند و یا از خانواده و دوستان و خویشان همسرش احساس خطر کند به دادگاه رجوع کرده

در صورتی که داد گاه حکم زندگی در خانه جداگانه را داد می تواند به صورت جداگانه زندگی کرده و از همسرش نفقه بگیرد.

نفقه چیست و موارد آن کدام است؟

۱- غذا: غذا اساسی‏ ترین بخش نفقه را تشکیل می‏‌دهد که برای ادامه حیات هر فرد ضرورت دارد. معیار در غذا، مقداری است که برای سیر کردن او کافی باشد و در کیفیت و جنس باید به عرف مراجعه کرد.

از این رو، آنچه که برای امثال او متعارف است و با مزاج او سازگاری دارد و آنچه که به آن عادت کرده، به گونه‌‏ای که به ترک آن ضرر می‏‌بیند باید برایش تهیه شود.

۲-لباس: در مقدار و جنس لباس، باید عادت امثال او و شهری که در آن ساکن است و همچنین به فصل‌هایی از سال که به لباس نیاز پیدا می‏‌کند، ملاک قرار گیرد.

اگر زن اهل تجمل و زیباپوشی است و به لباس‌های زینتی و تجملی نیاز دارد واجب است که علاوه بر دیگر لباس‌ها، به حسب حال امثال او، برایش تهیه شود.

۳-مسکن: حق مسکن از مهم‏ترین ارکان نفقه است و مرد وظیفه دارد به عنوان سرپرست خانواده برای همسر خود منزلی مناسب و در شان او برگزیند و آرامش خاطر او را فراهم سازد.

بنابراین، زن حق دارد در خانه‏‌ای که متناسب و معمول امثال اوست سکونت داده شود؛ حتی می‏‌تواند از شوهرش خانه‏‌ای مستقل بخواهد که متعلق به خودش شود و یا برایش اجاره کند.

4-لوازم خانه: لوازم منزل از مهم‏ترین ضروریات زندگی است که کمیت و کیفیت به عرف و عادت موکول می‏‌شود. بر این پایه، مجموعه وسایلی که برای تامین حداقل نیازهای معیشتی زن ضرورت دارد باید برایش تهیه شود.

۵-خدمتکار: اگر زن، عادت یا نیاز به خدمتکار داشته باشد مرد باید برایش خدمتکار بگیرد؛ گرچه به بیش از یک نفر نیاز داشته باشد.

۶-هزینه‏‌های درمانی و بهداشتی: هزینه داروهایی که زن به طور متعارف به آن نیاز دارد و هزینه نظافت و بهداشت فردی او بر عهده شوهر است.

۷-هزینه سفر: مخارج سفر زن اگر بیشتر از مخارج وطن باشد با شوهر نیست، ولی اگر شوهر مایل باشد که زن را سفر ببرد باید خرج سفر او را بدهد

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}