تاریخچه رسم پاگشا

تاریخچه رسم پاگشا

تاریخچه رسم پاگشا

در زمان های گذشته وقتی که دختری ازدواج می کرد و به خانه بخت می رفت آن دختر برای این که منزل جدید و زندگی جدیدش عادت کند تا 40 روز حق اینکه خانواده اش را ببیند را نداشت.

در صورتی که این روز ها دیگر به این شکل نیست عروس و داماد دقیقا فردای شب مراسم عروسی به منزل پدری برای صرف نهار می روند.

از آنجا که هر رسم در قدیم علتی داشته است ، رسم پاگشا کردن نیز دلایلی برای خود دارد. علت اینکه در قدیم طی مدت زمان اعلام شده عروس نباید به منزل پدرش برگردد ، تحمل دوری و عادت کردن به زندگی جدید است.

قطعا همه دختر خانم ها سال های زیادی را در کنار پدر و مادرشان زندگی کرده اند و دوری از آنها کمی دشوار است.

پاگشا عروس و داماد بعد از 40 روز

زمانی که 40 روز از زندگی مشترک عروس و داماد گذشت عروس خانم به همراه آقا داماد به منزل مادر عروس رفته و آن روز را آنجا سپری می کنند و این اولین رفتن به مهمانی را پاگشا توسط مادر عروس می گویند .

در واقع یک رسم بود که اولین نفری که عروس و داماد را پاگشا می کند مادر عروس باشد و بعد از آن نوبت مادر داماد می رسد.

همینطور بعد از مادر عروس و مادر داماد ، حال نوبت به فامیل های نزدیک تر و بزرگان می رسد که عروس و داماد را پاگشا کنند معمولا در هنگام پاگشا کردن عروس و داماد ، هدایایی به آنها از طرف میزبان و مهمانان داده می شود که به این هدایا رونما نیز می گویند

 

رسم بردن وسایل مادر عروس توسط مهمانان دعوت شده به مراسم پاگشا

 

یکی از رسم های عجیب و غریبی که در آن زمان وجود داشت این بود که مردم آن زمان رسم داشتند که یک سری از وسایل را از خانه مادر عروس ببرند. یعنی چه؟؟

یعنی اینکه وقتی مادر عروس می خواهد دخترش را پاگشا کند مهمانانی را دعوت می کرد و این مهمانان  از منزل مادر عروس از وسیله ای که خوششان می آمد موقع رفتن با خود می بردند.

برخی از وسایل برده شده با خرید هدیه ای توسط مادر عروس برای همان مهمان ، پس گرفته می شد و برخی وسایل دیگر نیز نزد مهمانان باقی می ماند.

هدایای مراسم پاگشا عروس و داماد

هدیه ها در زمان پاگشا کردن عروس و داماد متفاوت است و هدیه خاصی مد نظر نیست و هر مهمان با توجه به سلیقه و وضعیت اقتصادی خود ، میتواند هدیه ای را برای عروس و داماد تهیه کنند اما از هدیه های متداول در مراسم پاگشا عروس و داماد میتوان به انگشتر ، گوشواره و النگو اشاره کرد که به این نوع هدیه ها ، رونما می گویند.

البته هدیه هایی دیگری در مراسم پاگشا به مهمانان دعوت شده نیز داده می شود که به آنها پیش رو می گویند.

این هدیه ها معمولا از طرف میزبان داده می شود. هدیه ای همانند پارچه جزء متداول ترین هدیه های پیش رو است که برای مهمانان دعوت شده به مراسم پاگشا تعلق می گیرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}