پاگشا چیست؟

پاگشا چیست؟

پاگشا چیست؟

پاگشا به مراسمی گفته می شود اقوام و آشنایان عروس و داماد را دعوت می کنند و هدیه به آنها می دهند تا به یادگاری از آن مهمانی داشته باشند .

بعد از مراسم پاگشا عروس و داماد پای عروس و داماد به منزل آنها باز می شود و رفت و امد آنها ایجاد می شود

مراسم پاگشا چه زمانی انجام می‌شود؟

در‌این که عروس و داماد را باید بعد از مراسم عقد دعوت کرد یا بعد از عروسی اختلاف نظر وجود دارد. برخی معتقدند که این مراسم پس از عروسی معنا پیدا می‌کند که عروس و داماد باهم زندگی می‌کنند.

بعضی افراد نیز به علت طولانی بودن دوران عقد معتقدند چون باید با عروس و داماد رفت و آمد کرد و عروس و داماد بعد از عقد نیز یک خانواده محسوب می‌شوند قبل از مراسم عروسی باید این مراسم انجام شود.

چیزی که در فرهنگ‌های مختلف حتمی ‌است ‌این است که خانواده‌های درجه یک مانند خواهرها و برادرهای عروس و داماد بعد از عقد باید عروس و داماد را پاگشا کنند. اقوام دورتر می‌توانند این مراسم را به دوران پس از عروسی موکول کنند.

پاگشا در کجا برگزار می‌شود؟

در اصل پا گشا باید در منزل میزبان برگزار شود. اما با کوچک شدن منازل، مهمانی دادن کمی ‌سخت شده و معمولا افراد ‌ترجیح می‌دهند که مراسم پا گشا را در خارج از منزل برگزار کنند.

البته ‌این بستگی به وسع مالی و فرهنگ خانواده میزبان نیز دارد. بعضا دیده شده که پا گشا در حد یک مجلس نامزدی گرفته می‌شود و در برخی موارد نیز یک مهمانی خودمانی و کوچک به عنوان مراسم پاگشا برگزار می‌شود.

در بعضی فرهنگ‌ها‌ این اعتقاد وجود دارد که پاگشا باید در منزل میزبان برگزار شود و دعوت به رستوران، یک مراسم پا گشا محسوب نمی‌شود و شانه خالی کردن است.

بنابراین اگر به عنوان یک میزبان می‌خواهید تصمیم بگیرید که مراسم پا گشا را کجا برگزار کنید ‌این نکته را به خاطر داشته باشید.

چه افرادی به مراسم پاگشا دعوت می‌شوند؟

پاسخ ‌این سوال صددرصد به فرهنگ اقوام مختلف و توان مالی میزبان بستگی دارد. در بعضی از فرهنگ‌ها بزرگان فامیل و اقوام نزدیک به علاوه خانواده عروس یا داماد به همراه دختر خانم و آقا پسر به مراسم پا گشا دعوت می‌شوند.

اما با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در اجتماع و فرهنگ امروزی، در مراسم پاگشای عروس و داماد، علاوه بر زوجی که مراسم پاگشا بخاطر آن‌ها برگزار شده است، خانواده درجه یک آن‌ها(خانواده عروس یا داماد با توجه به نسبت میزبان با عروس و داماد) دعوت می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}