آیین مراسم پاتختی

آیین مراسم پاتختی

آیین مراسم پاتختی

پاتختی مراسمی است که در آن عروس را به صندلی ای نشانده  و این مراسم دقیقا یک روز بعد از مراسم عروسی و معمولا در عصر برگزار می شود در مراسم پاتختی دوستان و اقوام و آشنایان شرکت کرده به شادی و رقص و سرور می پردازند.

و این مراسم به شکل زنانه برگزار می شود یعنی اینکه مردان در این مراسم نمی توانند حضور داشته باشند  و مهمانان به رسم یادبود هدایایی را به عروس و داماد می دهند.

مفهوم این جشن بدین صورت است که عروس شب قبل را بصورت باکره بوده و آن شب را رد کرده است و با افتخار و فخر به دختران جوان دیگر به پای تخت می نشیند.

جشن پاتختی فقط مختص حضور زنان بوده و آقایان نمی‌توانند شرکت کنند.

ساعت و پذیرایی

مراسم پاتختی معمولادر عصر بین ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر برگزار می شود و معمولا پذیرایی از مهمانان بر عهده خانواده عروس از که با میوه و شیرینی و کیک عروسی از مهمانانشان پذیرایی می کنند .

رسومات پاتختی

بعد از صرف پذیرایی نوبت به اهدای هدایای مهمان‌ها می‌رسد. در ابتدا رسم بر آن است تا بزرگترها و افراد نزدیک هدایای خود را به فراخور توانایی تقدیم عروس و داماد کنند.

اگرچه مهمان‌ها سعی می‌کنند هدایای آبرومندانه خود را به‌صورت جنس اعم از پتو، ظروف تزئینی کریستال و بلور، ساعت، تابلو و … پیشکش عروس کنند اما بهتر آن است تا بزرگ‌ترهای عروس و داماد از خانم‌های فامیل بخواهند تا این هدایا تبدیل به احسن شده و به‌صورت پول و سکه تقدیم گردد تا عروس و داماد طبق سلیقه خودشان با پولهای جمع شده کمبودهای جهیزیه شان را جبران کنند.

خوب یا بد بودن مراسم پاتختی(اعتقاد به برگزاری پاتختی)

برگزاری این مراسم به نظر طرفین بستگی دارد چرا که ممکن است زوجین خسته از تکرار مراسم بفکر استراحت باشند و یا حتی توانایی هزینه کردن برای این جشن بعد از مراسم عروسی را نداشته باشند و عقاید هرکس نسبت به این جشن متفاوت است

اما هستند افرادی که طبق رسوم گذشته پایبند به برگزاری مراسم پاتختی هستند و لذا از آنجایی که این مراسم دربردارنده هزینه های سرسام آور نمیشود و از طرفی با کمک مالی به زوجین همراه است با ساده و کم خرج برگزار شدن آن خاطره خوبی را ثبت و ضبط می کنند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}