نقش خانواده در ازدواج جوانان چیست؟

نقش خانواده در ازدواج جوانان چیست؟

نقش خانواده در ازدواج جوانان چیست؟

ازدواج یکی از مهم ترین اصل زندگی جوانان است و خانواده در قالب چارچوب زندگی آن ها است اینکه بعضی از خانواده ها می گویند که دوره زمانه تغییر کرده و جوانان امروز مثل گذشته نیست این عقیده از پایه غلط است.

فرزندان اولین پایگاه اجتماعی ای که قرار می گیرند خانواده است پس از خانواده خود الگو می گیرند در نتیجه خانواده ها نقش بسزایی در انتخاب همسر فرزندان دارند.

در این مقاله ما از کودکی تا جوانی فرزندان بحث می کنیم.

 

کودکی و نوجوانی

بعد از تولد فرزندان ،پدر و مادر تلاش بسیاری برای تربیت فرزندان خود می کنند تا آنها را مشابه به آن چیزی که می خواهند تحویل جامعه دهند

آنها از کودکی دوستان ، مدرسه و کسانی می خواهند با رفت و آمد کنند را در نظر می گیرند تا نوجوانی و جوانی که برای اشتغال به جامعه وارد می کنند

 جوانی و ازدواج

زمانی جوانان تصمیمی زندگی خود میگیرند و یکی از این تصمیم ها ازدواج است خوانواده  براساس فرزتد پروری خود می خواهند عقاید خود را به انها انقال دهند تا بر اساس آن زندگی خود را هدایت کنند نمونه ای از فرزند پروری خانواده ها:

  1. سبک مقتدر : خانواده هایی با این سبک موفق ترین فرزندان را پروش می دهند. آن ها به کودکان انتخاب کردن و مسئولیت پذیری را می آموزند و به آن ها ابزار انتخاب کردن را می آموزند.

این خانواده ها کودکان را آماده زندگی و چالش های پیش رو می کنند. کودکان این خانواده ها سازگار و کم تر مضطرب هستند.

سبک مستبدانه: سبک مستبدانه روشی است که در آن پدر و مادر با کنترل و تصمیم گیری برای فرزندان خود سعی می کنند تا فرزندان را به شکل دلخواه خود کنترل کنند.

این کنترل کردن باعث می شود تا فرزندان آن ها مضطرب و خشک باشند. درست است که آن ها پیرو قوانین خانواده خود بار می آیند اما معمولا وابسته بوده و در حل مشکلات خود ناتوانند.

آن ها نیازمند کمک گرفتن روزانه برای حل مشکلات خود هستند.

سبک سهل گیرانه: والدین سهل گیر بسیار پذیرنده هستند و همواره فرزندان خودشان را تایید می کنند. آن ها هموراه به فرزند خود این باور را تزریق می کند که آن ها نیاز به تلاش ندارند و همواره از دیگران برتر هستند.

این کودکان معمولا نازپرورده هستند و نمی توانند در زمان چالش های مختلف آن را مدیریت کنند. این کودکان معمولا پس از شکستشان دیگران را به شدت مقصر می دانند.

سبک بی اعتنا : این سبک فرزندپروری آسیب زننده ترین نوع والدگری است. این خانواده ها کمترین حد پذیرش را دارند. والدین این خانواده ها از نطر عاطفی ارتباط بسیار کم و سردی را با فرزندان دارند.

والدین این خانواده ها وقت بسیار کمی را برای فرزندانشان گذاشته و کودکان آن ها معمولا دچار وابستگی به مواد اعتیاد آور و مشکلات دیگر روانی می شوند

 

نگرش خانواده ها به ازدواج

اکثر خانواده ها دغدغه استقلال کودکان را داشته و سعی می کنند تا شرایطی را برای کودکان فراهم کنند تا بتوانند روی پای خود بایستند.

والدین علاوه بر استقلال به شرایط تحصیلی و فرهنگی فرزندانشان اهمیت می دهند و سعی می کنند تا دید همه جانبه برای فرزندانشان داشته باشند.
دغدغه امروز اکثر خانواده ها تامین و تضمین شرایط مالی در زندگی جوانان است که این دغدغه می تواند برای آن ها در اوایل آشنایی سختی هایی را در پی داشته باشد.

همچنین خانواده از این که فرزندشان با فردی که مشکلات روانی از جمله اختلالات شخصیت، معتاد به مواد مخدر، و یا دیگر اختلالاتی که تنها از طریق دریافت کمک یک متخصص قابل تشخیص است، نگرانند ارتباط بر قرار کنند.

در نتیجه داشتن سلامت روان همسر آینده فرزندانشان یکی از مهم ترین فاکتور ها می باشد.

مشکلاتی که والدین می توانند برای ازدواج جوانان ایجاد کنند:

  1. کنترل : کنترل در والدین می تواند به روش های مختلفی اتفاق افتد. این حالت معمولا در تعارضات بین افراد و تصمیم گیری ها خود را نشان می دهد و معمولا در ابتدا موثر و بعد از مدتی نتیجه عکس می دهد.
  2. ایجاد مشکلات مالی: با توجه به سنی که افراد داوطلب برای ازدواج می شوند، معمولا توان اقتصادی محدودتری دارند. والدین می توانند در این شرایط با ایجاد سدهای مالی و تحت فشار قرار دادن افراد از این نظر برای آن ها شرایط سختی را ایجاد کنند.
  3. قطع حمایت: حمایت خانواده ها که هم به صورت اقتصادی و هم به صورت عاطفی است می تواند در زمان جدا شدن و انتخاب شریک زندگی متزلزل شود و آن ها می توانند با قطع حمایت خود نیز شرایط را برای افراد تا حدودی سخت کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}