مهریه همسر موقت

مهریه همسر موقت

آیا مهریه همسر موقت واجب است

در صیغه موقت ، زن و مرد حتما باید قبل از اینکه صیغه عقد جاری شود مدت زمان صیغه و مقدار مهریه را تعیین کنند.

مهریه زن حتما باید مالکیت داشته باشد مثل : هزار تومان پول یا یک قطعه زمین و سکه بهار آزادی باشد این موارد برای مهریه صحیح است.

آیا پرداخت مهریه در نکاح موقت الزامی است ؟

ازدواج موقت و یا صیغه موقت درست است که نام موقت را با خود همراه دارد اما بسیاری از احکام ازدواج دائم در آن نیز وجود دارد و یکی از شرط های واجب ازدواج موقت تعیین موقت زمان صیغه و مقدار مهریه است در صورت عدم ذکر این موارد صیغه باطل است.

علاوه بر موضوع مهریه و تعیین مدت در ازدواج موقت، مهمترین تفاوت بین ازدواج موقت و ازدواج دائم، ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر است.

نکاح موقت مشروط به تعیین مهریه

تعیین مَهریه و مدت زمان صیغه یکی از ارکان اصلی ازدواج موقت که در ماده 1095 به این موضوع پرداخته شده است .در صورت عدم ذکر موارد فوق موجب بطلان صیغه می شود.

با استناد به ماده قانونی فوق، عقد موقت بدون تعیین مَهریه باطل است و این در حالی است که در عقد دائم اگر همان لحظه مَهریه تعیین نشود، باطل نبوده و می توان بعد از مدتی آن را تعیین کرد.

عدم تعیین مهریه چه ضمانتی دارد؟

مواردی که برای تاکید بر تعیین مهر زن و مدت آن، عنوان شده ضمانت نیست و یک نوع شرط یا عقد است.

ضمن اینکه طبق قوانین موجود، تعیین مَهریه از ضروریات بوده، تعیین خودش در حین صیغه موقت، بهترین ضمانت است.

اما در خصوص بخشش مَهریه از سوی زن، دیگر شرایط مانند عقد دائم بوده و هر زمانی که زن بخواهد می تواند آن را ببخشد؛

این امر بقدری واضح است که به عنوان مثال بگوییم فردی 10 میلیون به قرض از کسی گرفته باشد و به هر دلیلی، قرض دهنده آن مبلغ را به مقروض ببخشد و در چنین شرایطی قانون گذار نمی تواند بگوید او حق ندارد ببخشد یا مواردی از این قبیل که بخشش مَهریه هم در ازدواج دائم و هم در ازدواج موقت از این مثال تبعیت می کند.

موارد قانونی درباره ازدواج موقت بسیار محدود بوده و دلیل اصلی آن هم این است که این ازدواج چندان مرسوم نبوده و محدود به شرایط اضطرار است اما به طور کلی قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده با اختصاص موادی به امر نکاح موقت، ابهامات و ایرادات احتمالی در پیش رو را برطرف کردند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}