مفهوم تفاهم در زندگی مشترک چیست؟

مفهوم تفاهم در زندگی مشترک چیست؟

مفهوم تفاهم در زندگی مشترک چیست؟

تفاهم در زندگی مشترک به معنی فهم و درک  بیان یکدیگر است .

تفاهم در ازدواج به معناي فهم مشترك يا فهم نزديك همسران نسبت به يک موضوع است.

زمانی که از افراد سوال می کنیم که چه چیزی باعث ازدواج موفق می شود معمولا ،اکثر افراد تفاهم در زندگی مشترک اشاره می کنند.

بسیاری از افراد وجود دارند که توافق را با تفاهم اشتباه می گیرند .

تفاهم يعني فهم نزديك به هم داشتن اما توافق يعني تلاش براي رسيدن به يک فهم نزديک به هم.

افرادي كه با هم تفاهم دارند به راحتي و سهولت با هم روزگار ميگذرانند اما آنها كه با هم توافق كرده اند ممكن است در طول زمان به توافقات خود پايبند نباشند و از توافق خود عبور كنند.

تفاهم در زندگی مشترک به این معناست زوجین قبل از هرچیزی که به توافق برسند نظرات مشابه به یکدیگر داشته باشند . اما توافق به این صورت است که زوجین برای یکدیگر وقت و انرزی صرف می کنند که تا در یک مورد با یکدیگر به توافق برسند .

تفاهم بدون نياز به صرف انرژي به دلايل مختلف از جمله پيشينه ي همانند، از قبل در همسران وجود دارد. دليل اصلي اينکه ذکر ميشود افرادي که تفاوت زياد سني، فرهنگي اجتماعي، تحصيلي، ديني و … دارند براي ازدواج با يکديگر مناسب نيستند، اين است که اين افراد تفاهم زيادي با هم نخواهند داشت.

تفاوتهاي فرهنگي، قومي، نژادي، سني، مذهبي، اجتماعي و تحصيلي باعث ميشود که نگرش افراد به دنيا و موضوعات زندگي متفاوت باشد. وقتي که نگرشها متفاوت باشد تفاهم با مشکل روبرو خواهد شد.

مطمئناً توافق جايگاه بسيار مهمي در زندگي مشترك دارد اما آنچه در مورد انتخاب همسر مهم است، تفاهم است.

براي آنكه بفهميم با چه كسي تفاهم داريم لازم است خودمان را و خواستههاي خودمان را بشناسيم و از آنجا كه ازدواج حوزهاي است با متغيرهاي متعدد، وقتي همسران در مورد هر كدام از اين متغيرها فهم نزديك به هم داشته باشند، ميتوانيم بگوييم كه در مورد آن مطلب باهم تفاهم دارند.

تفاهم يك مفهوم كلي است كه از تفاهم در تك تك موضوعات تفاهم تشكيل ميشود. موضوعات تفاهم، همان موضوعات گفتگوی قبل از ازدواج است.

بنابراین برخی از موضوعات تفاهم عبارتند از::

1 ـ سرگرمي ها و علايق

2 ـ باورها و ارزشهاي ديني

3-باورها و اصول اخلاقي

4 ـ دوستان

5ـ اهداف، رشد و پيشرفت شخصي

6ـ خویشاوندان

7 ـ رابطه ي صمیمانه با همسر

8 ـ خانوادهي خود

9 ـ خانوادهي همسر

10 ـ حل اختلاف

11 ـ پول و مسايل مالی

12 خواستهها و توقعات

13 ـ رويارويي با هيجان

14 ـ وظايف زن و مرد در خانواده

15 ـ فرزند و تربیت فرزند

16 ـ موضوعات جنسي

لازم است در تك تك اين موضوعات بين همسران تفاهم وجود داشته باشد، تا بتوانيم بگوييم كه همسران باهم تفاهم دارند. براي اينكه متوجه شويم كه تفاهم ما با همسر آيندهمان چهقدر است، لازم است كه تست تفاهم تهيه شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}