خرافات مراسم عروسی

خرافات مراسم عروسی

در همه ی سرزمین ها، رسم و رسوماتی وجود دارد که به دنبال آن خرافات و اعتقاداتی شکل می گیرد. با این اوصاف مسلم است که رسوم زیادی در رابطه مراسم های عقد و عروسی وجود دارد؛ برخی از این رسوم از قدیم الایام بوده است برخی از  آنها ریشه در اعتقادات مردم باستان دارد و برخی دیگر برگرفته از کشور های اروپایی است .

پرت کردن سیب یا انار بر سر عروس

در برخی از شهر ها یا روستا های ایران، رسم است که لحظه ورود عروس به منزل خود (در شب عروسی)، داماد باید قبل از وارد شدن او یک عدد سیب یا انار را به سمت او پرتاب می کند.

این دو میوه ی بهشتی نماد خوشبختی و زایش در فرهنگ عامه هستند. این حرکت نوعی سمبل و نماد خوشبختی طلب کردن داماد از عروس است.

پرت کردن دسته گل عروس

رسم پرت کردن دسته گل عروس به سمت دختران مجرد حاضر در مراسم عروسی، رسمی است که از کشور انگلستان به فرهنگ ایران وارد شده است.

علاوه بر رسم بودن این ماجرا در کشور های اروپایی، در مردم ایران نیز بسیار شکل گرفته و تقریبا در 90% مراسم های عروسی اجرا می شود.

اصل این مراسم تکه کردن لباس عروس بوده، به این ترتیب که پس از پایان مراسم، مهمانان بخشی از لباس عروس را به عنوان یادگاری و به این نیت که پارچه ای خوش یمن است، با خود به همراه می بردند.

اما از آنجایی که هیچ عروسی دوست ندارد لباس عروس خود را در شب عروسی شرحه شرحه شود، رسم پرت کردن دسته گل به سمت دختران جوان ابداع شد تا جلوی این عمل را بگیرد.

اکنون در بسیاری از مناطق ایران نیز چنین رسمی وجود دارد. که عروس بعد از پایان مراسم، دسته گل خود را به سمت مهمانان مجرد پرت می کند، همانطور که میدانید اعتقاد بر این است که هر کس که بتواند این دسته گل را بگیرد، عروس بعدی خواهد بود.

همچنین در برخی مراسم های عروسی، برای گرفتن دسته گل عروس، جنگ و دعوا راه می افتد.

هر چند که این رسم تنها یک اعتقاد و گاهی خرافات بوده و گرفتن این دسته گل هیچ ضمانتی برای بخت گشایی و عروس آینده شدن نیست! اما همچنان در اکثر دختران جوان و دم بخت، به شکل جدی دنبال می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}