نکات مراسم حنابندان

نکات مراسم حنابندان

نکات مراسم حنابندان

مراسم حنا بندان که یکی دیگر از آداب و رسوم جشن عروسی ایرانیان است . درواقع خداحافظی عروس از خانواده اش است و آخرین شبی است که عروس در خانه پدری اش سکونت دارد .

و این مراسم در منزل خانواده عروس برگزار می شود و خانواده داماد با طبق میوه و شیرینی و البته حنا با سرور و شادی به منزل خانواده عروس می روند و حنا را دور تا دور بین مهمانان می چرخانند .

در گذشته همه مهمانان در مراسم حنابندان دستان خود را آغشته حنا می کردند زیرا اعتقاد داشتند که حنا از بهشت است نشانه ای از شادی، محبت و کامروایی دارد.

مراسم حنابندان در هر شهری با توجه به آداب و رسوم خانواده ها و شهری که در آن سکونت داشتند برگزار می شود؛ ولی درکل حنابندان یعنی خیساندن و آماده کردن حنا و سپس آغشته کردن دست و پای عروس و داماد به آن می باشد.

در زمان های گذشته مراسم حنابندان به این شکل بود که اقوام داماد همه می نشتند و با ذوق و شوق حنای عروس را درست می کردند و کِل به خانه عروس می بردند و پس از اجازه از بزرگتر های مجلس مراسم حنابندان شروع می شد .

خواهر عروس دستان عروس را و برادر داماد دستان داماد را حنا می بستند.

در برخی شهرها عروس در مراسم حنابندان شال قرمز رنگی روی سر خود می اندازد و دست راست خود را بالای سرش می گیرد و تمام حاضرین در مجلس هدایایی را در دست او می گذارند.

ولی امروزه روز پس از این که حنا را خیس کردند و آماده شد در سینی زیبا قرار می دهند و طرح و شکل خاصی به آن می دهند تا جلوه ی زیبایی داشته باشد و بر طبق رسوم آن را برای خانواده ی داماد و یا عروس می برند.

گاهی هم خانواده ی عروس و داماد هر کدام جداگانه برای اقوام خود حنا را آماده می کنند و رقابتی برای این که کدام فامیل به شکل زیباتری این کار را انجام می دهند وجود دارد.

مراسم حنابندان معمولا پس از شام برگزار می شود اما عده ای از خانواده ها دوست دارند که با شام از میهمانان خود پذیرایی به عمل آورند.

هزینه ی این مراسم بر عهده ی پدر عروس می باشد اما هزینه ی لباس و آرایشگاه را داماد می پردازد.

مراسم حنابندان امروزه زیاد مرسوم نیست زیرا سایر جشن های اصلی برای هر دو خانواده بسیار هزینه داشته اند و با توافق خانواده ها این جشن برگزار نمی شود.

در حالی که در بسیاری از روستا ها و شهرستان ها این جشن جزء جدا نشدنی جشن های ازدواج است.

 

مراسم حنابندان | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}