نکات مهم در رابطه با دفتر عقد و ازدواج و سفره عقد

نکات مهم در رابطه با دفتر عقد و ازدواج و سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد یکی از سفره‌های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد و یا هنگام عروسی پهن می‌شود و عروس و داماد بر سر آن می‌نشینند و به خطبه  گوش فرا می‌دهند. سفره عقد در اکثر شهرهای ایران رواج دارد.

در سفره عقد شش ظرف وجود دارد که هرکدام محتوی چیزی است که بیانگر آرزویی برای عروس داماد است. ظروف سفره معمولاً شامل : گردو، بادام، فندق، نان و نبات و تخم مرغ می‌باشند.

در میان این ظروف  ، ظرف هایی از شیرینی و نان پنیر وسبزی، جام هایی از عسل و ماست که کنایه‌ای از شیرینی و ترشی در کنار هم در زندگی مشترک می‌باشند قرار دارد .

تخم مرغ در سفره عقد نمادی است برای باروری و زایش اولاد توسط عروس ،ونان نمادی برای برکت ورزق ورورزی است.اجزاي سفره عقد به گواهي تاريخ يكي از رسوم و گزينش هاي پيشينيان بي حكمت و بي دليل نبود .

در واقع گستردن بساط عقد پيش از عروس و داماد نوعي كارت تبريك گويا با آرزوي سعادت براي زوج جوان بود .با اين هدف وبه اين مضمون هر تركيب و ماده اي كه در سفره به كار مي رفت ، معنايي ويژه و زيبا در خود داشت .

شايد امروز بيشتر عروس و داماد ها و اطرافيان آنها ندانند كه معناي تركيب سفره چيست و در اساس به چه منظور ي گسترده مي شود . يعني از يك رسم پر معناي ديرين فقط صورت ظاهري آن حفظ شده و به جا مانده است .

محضر عقد و سالن‌های ازدواج دفترخانه عقد و ازدواج

محضر ، سالن و دفتر ثبت ازدواج پیوند مهر افزا با ارائه‌ی پکیج‌های گوناگون از جمله ثبت ازدواج رسمی و محضری، انتخاب تم رنگی گل‌های سفره، نورپردازی و دود، پخش موسیقی، گل‌آرایی طبیعی، بادکنک‌آرایی،

سرو نوشیدنی‌های سرد و گرم، میزبانی صبحانه، نهار، شام و لیست بی‌انتهای دیگری از خدمات در خدمت شماست.

نکات مهم برای انتخاب دفتر ازدواج

در این بخش به بررسی نکات مهم در انتخاب دفتر عقد و ازدواج می پردازیم. یکی از مهمترین بخش های هر ازدواج ثبت و خواندن خطبه است.

برای خیلی از زوج ها این سوال پیش می آید که کجا و در کدام دفتر خانه ازدواج کنند و یا اینکه چه عاقدی می تواند به درستی خطبه  آن ها را بخواند.

هزینه و انتخاب روز ازدواج هم می تواند از دیگر مسائلی باشد که ذهن هر زوجی را می تواند مشغول کند.

عقد در خانه یا در محضر ؟

اگر قصد دارید یک مراسم ازدواج در خانه خود برگزار کنید به راحتی می توانید با یک عاقد هماهنگ کرده تا در زمانی مشخص به خانه شما بیاید و با دفتری که همراه دارد عقد شما را ثبت کند و برای شما خطبه عقد را بخواند.

روند کار اینگونه است که عاقدی که به خانه شما آمده است تا سه بار از عروس خانم وکالت می گیرد تا بله را بگیرد سپس خطبه را جاری می کند و سپس تعداد بسیار زیادی امضا از شما می گیرد تا ازدواج شما به صورت رسمی ثبت شود

و سپس هم با رفتن عاقد از خانه جشن و شادی ازدواج شروع خواهد شد. در حالتی دیگر شما می توانید برای ثبت و خواندن عقد به دفاتر ثبت ازدواج مراجعه کنید.

این دفاتر حساب کتابی دقیقتر و مشخص تر از ازدواج های درون خانه دارند. برای ازدواج  کردن در دفتر ثبت ازدواج باید چند نکته را در نظر بگیرید:

اول اینکه این دفتر باید نزدیک به محل جشن باشد تا رفت و آمد به آن جا نه برای شما و نه برای همراهانتان مشکل و سخت باشد.

و دوم باید برای خود مشخص کنید که چه همراهانی می خواهید در محضر همراه شما حضور پیدا کنند.

بعد از در نظر گرفتن این ۲ موضوع می توانید دفتر ثبت ازدواجی را که برای ازدواج شما مناسب تر است را انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}