عقد موقت | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

عقد موقت

فَمَا اسْتَمْتَعْتُم بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً

در آیه فوق، معادل عربی کلمه “ازدواج” یا هر مشتق از آن استفاده نشده است، بلکه مشتق کلمه “موتاه” (عقد لذت / موقت) استفاده شده است، یعنی “Istamta’tu  “کلمه ایستاماتا فرم دهم کلامی ریشه m-t-a است.

همانطور که ما به زودی نشان خواهیم داد، کلمه ایستاماتا نیز در مجموعه های معتبر سنی برای عقد موقت استفاده شده است. البته، موتاه نوعی از ازدواج است،

اما برخی از مقررات آن متفاوت از ازدواج دائمی است، از جمله این واقعیت که زن و شوهر می توانند این قرارداد را با توافق دو جانبه به پایان برساند.

تفسیر های سنی

علاوه بر این، اگر به تفسیرهای سنی قرآن نگاه کنیم، بسیاری از محققان سنی مانند فخر الزیدی تایید می کنند که آیه فوق (24:24) در رابطه با عقد موقتی (موتاه) آشکار شده است.

آنها به روشنی اظهار داشتند که عقد موقت (حلال مجاز) به علت آیه فوق آمده است، اما آنها ادعا می کنند که بعدا ممنوع بود. شگفت آور است

که بسیاری از مفسران اهل سنت در زیر آیه فوق ذکر کرده اند که:علی (علیه السلام) فرمود: مؤتم از خداوند به خادمان خود رحمت است. اگر عمر آن را ممنوع نكرد، هیچ كس (گناه) فساد مرتكب نخواهد شد

مگر آن كه شرور (شقى، كسى كه مرتكب اشتباه) شود.إنَّ المتعة رحمةٌ رحِمَ الله بها عباده. لولا أنَّ عمر نهيَّ عن المتعة ما زنى إلا شقي.

مجازات موتاه

سنت بسیار مشابه نیز توسط ابن عباس (ر) نقل شده است و توسط الطباری و التعلبی در تفسیر قرآن ذکر شده است.جالب است که توجه داشته باشید عمر مجازات موتاه را به پیامبر (ص) نپذیرفته است.

آنها دیگران بودند که بعد از عمر عملا انجام دادند تا آنچه را که انجام دادند توجیه کنند. عمر به صراحت اشاره کرد که: “موته در زمان پیامبر مجاز بود و من آن را ممنوع می کنم!

” محقق بزرگ سنی، فخر الزیدی، که به عنوان “امام مومشککین” (رهبر همیشه سؤالکنندگان / هرگز شک و تردید) توسط سنی ها، در تفسیر گسترده ای از قرآن ذکر شده در زیر آئین اعقد موقت است

که عمر گفت: در طول پیامبر، دو نوع (موتاه قانونی) بود و من آنها را هر دو را منع می کنم و کسانی را که مرتکب می شوند مجازات می کنند.آنها عبارتند از: موتاه از زیارت و موتاه از زنان.