طلاق خلع و مبارات

طلاق خلع و مبارات

طلاق خلع و مبارات:

طبق ماده ۱۱۴۶ طلاق خلع یعنی اینکه زن کراهتی از همسر خود دارد که خواهان طلاق از وی است کراهت او به قدری است که حاضر است مالی را به شوهر خود بدهد که از او جدا شود.

آن مال می تواند مهریه او و یا معادل مهریه اش و یا کمتر و حتی بیشتر باشد این بسته به توافق و نظر خودشان است.

طبق ماده ۱۱۴۷ طلاق مبارات آن دسته از طلاق است که هر دو طرفین از یکدیگر کراهت دارند در این نوع طلاق زن می تواند با دادن مالی به شوهرش از او جدا شود فقط در این صورت آن مال نباید بیشتر از مهریه اش باشد.

ویژگی های مقرری ماهانه :

  1. متناسب با وضع و سن طرفین و مدت زناشویی است و میزان آن بر حسب اشخاص و وضع آنان تغییر می کند .
  2. قابل کاهش است و در صورتی کاهش داده می شود که درآمد شخصی محکوم له فزونی بگیرد و نیاز به دریافت مقرری کمتری از همسر سابق خود داشته باشد یا محکوم علیه در اثر کاهش درآمد نتواند مقرری را به میزان سابق پرداخت کند
  3. قابل قطع شدن است و هنگامی قطع می شود که محکوم له ازدواج کند یا درآمد کافی برای او ایجاد شود یا فوت کند . همچنین در صورتیکه مقرری برای همسر مریض یا مجنون تعیین شده باشد ( با اعاده سلامت به حکم دادگاه قطع خواهد شد.)

مقرری مذکور نوعی نفقه محسوب می شود نه جبران خسارت. منتها نفقه ای که نه تابع احکام نفقه زوجه است و نه مشمول مقررات نفقه ی اقارب .این مقرری نوع خاص و جدیدی از نفقه است که احکام جدید دارد.

مضاف بر این باید توجه داشته باشید که این مقرری مربوط به ایام عده نیست و با نفقه ی ایام عده قابل جمع نمی باشد و در هر نوع طلاق اعم از بائن و رجعی قابل مطالبه نیست و از لحاظ نظری فقط مختص زن نمی باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}