ضمانت اجرا طلاق

ضمانت اجرا طلاق

ضمانت اجرا طلاق

طبق ماده ۲۴ قانون مدنی حمایت از خانواده، ثبت طلاق در دفتر رسمی ازدواج و طلاق بعد از اینکه داد گاه حکم کرد و گواهی عدم سازش را صدور کرد جدایی باید ثبت شود.

چنانچه که شوهر از از ثبت طلاق خودداری کند بر اساس ماده ۴۹ قانون مدنی حمایت از خانواده مکلف است طی یک ماه از تاریخ شروع طلاق ثبت نماید.

در غیر این صورت طبق قانون با وی بر خورد خواهد شد و مجازاتی نیز در پی دارد این مجازات الزام به پرداخت وجه نقدی درجه پنج و همچنین حبس تعزیری درجه هفت محکوم خواهد شد .

نکته مهم :طبق ماده ۵۶ قانون حمایت از خانواده در صورتی که حکم قطعی و یا برگه گواهی عدم سازش و ادامه زندگی صادر نشده است سر دفتر دار حق ثبت این مورد را ندارد.

در صورتی که همچنین اتفاقی رخ دهد سر دفتردار از از کار بی کار می شود و همچنین مجازاتی را در پی دارد.

وضعیت طلاق به حکم دادگاه :

در صورتی که جدایی به حکم دادگاه صورت گیرد طلاق بائن به حساب می آید فقط طلاقی که همسر زوجه مفقود الاثر شده باشد و به دلایل خاص شوهر رجعی  جدایی رجعی به حساب می آید .

نکته اول : در صورت عدم امکان رجوع مرد به جدایی ( حالتی که جدایی از جهت دیگر بائن باشد مثلا جدایی یائسه یا غیر مدخوله ) زن حق رجوع به بذل نخواهد داشت .

زیرا رجوع زن به بذل در اینصورت موجب زیان مرد است .( قاعده لاضرر)

نکته دوم : بطلان بذل در خلع و مبارات موجب بطلان جدایی است ( مثلا مالیت نداشتن بذل)

نکته سوم : بطلان بذل باعث می شود جدایی به صورت ساده واقع شود ( مانند نکاح که فساد مهر باعث فساد نکاح نمی شود)

نکته چهارم : مطابق قاعده ی ما قصد لم یقع و ما وقع لم یقصد باید گفت آنچه قصد شده جدایی ساده نبوده پس طلاق صحیح نیست قول سوم:جدایی خلع و مبارات واقع می شود ولی زن باید مثل یا قیمت فدیه را به مرد بدهد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}