شرایط صیغه

شرایط صیغه

شرایط صیغه

به واسطه صیغه یا عقد ازدواج، پس از جاری شدن دختر و پسر یا زن ومرد بر یکدیگر محرم شده و زن و شوهر محسوب می شوندجاری شدن صیغه دوقسمت است :دائم و غیر دائم (صیغه).

عقد غیر دائم آن است که برای آن زمان مشخص کنند مثلا یک ساعت ،یک روز ، یک ماه یا یک سال حتی بیشتر نیز می تواند باشد این نوع عقد را “متعه یا صیغه ” می نامند.

در عقد دائم یا غیر دائم رضایت طرفین و رضایت پدر دختر لازم است در این نوع عقد خود دختر و پسر می توانند صیغه عقد را بخوانند یا اینکه یک شخصی را وکیل خود قرار دهند تا این عمل را انجام دهد

توجه داشته باشید که: دختری از لحاظ عقلی به بلوغ و رشد رسیده باشد و باکره باشد و قصد ازدواج (چه به صورت دائم چه به صورت غیر دائم را داشته باشد )باید از پدر یا جد پدری کسب اجازه نماید.

برای اطلاع از سایر شرایط و احکام عقد به مراجع تقلید خود رجوع نمایید .

از نظر اسلام صحت ازدواج دایم و موقت دارای شرایطی است، ما در اینجا بعضی از آنها را ذکر می کنیم:

1. خواندن صیغه عقد (تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست بلکه به همراه انشاء الفاظ خاص باشد).

2. به احتیاط واجب صیغه عقد باید به عربی صحیح خوانده شود. و اگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربی صحیح بخوانند به هر لفظی که صیغه را بخوانند صحیح است.

و لازم هم نیست که وکیل بگیرند اما باید لفظی بگویند که معنای “زوّجت” و “قبلت” را بفهماند.

3. تعیین مهریه و نام بردن آن در موقع عقد.

4. کسی که صیغه را می خواند بالغ و عاقل باشد.

5. دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد اگر بخواهد شوهر کند چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد، ولی اگر باکره نباشد در صورتی که بکارتش بوسیله شوهر کردن از بین رفته باشد اجازه پدر و جد لازم نیست.

6. زن در زمان اجرای عقد موقت، به عقد دائم یا موقت در حباله نکاح کس دیگری درنیامده باشد (همسر شخص دیگری نباشد) و نیز در حال عده عقد دائم یا موقت فرد دیگری نباشد.

7. زن و مرد به ازدواج راضی باشند و از روی اجبار و اکراه وادار به ازدواج نشده باشند.

8. همچنین زن هنگامی که می خواهد به عقد مردی در آید، اگر قبلا در عقد دیگری بوده و طلاق گرفته یا مدت عقد موقتش به سر آمده، مدت عده ی خود را نیز گذرانده باشد.

9. شرط دیگر آن است که زن زمانی که در عقد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ زیرا اگر مردی با زن شوهرداری زنا کند برای همیشه آن زن بر او حرام می شود.

بنا براین از نظر اسلام ازدواج چه دائم و چه موقت حتماً باید با رضایت طرفین (زن و مرد) باشد و اگر  زن یا دختری درخواست مردی را برای ازدواج موقت رد کند مرتکب گناهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}