Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2723

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2727

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3623

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/smk-sidebar-generator/html.php on line 83
صیغه موقت | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

صيغه موقت چيست؟

صيغه موقت چيست؟

صيغه موقت چيست؟

صیغه موقت همان طور که از اسمش مشخص است یک ازدواج موقت است یعنی این که زن و مردی که صیغه موقت انجام می دهند فقط تا زمانی که مدت عقد آنها به اتمام نرسیده است به یکدیگر محرم و زن و شوهر هستند .

و زمانی که مدت عقدشان تمام شود دیگر نسبت زناشویی با یکدیگر ندارند و به یکدیگر نامحرم می شوند .مثلا اگر براي مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز ديگر نسبت به هم محرم نيستند.صیغه موقت یکسری اصول دارد که حتما باید به آنها عمل شود.

در صیغه موقت حتما باید مهریه ،مدت زمانی که زن و مرد می خواهند به عقد یکدیگر در یبایند ذکر شود.

در صورتی که این موارد ذکر نشود صیغه عقد باطل است همچنین رضایت طرفین عقد یکی از ملزومات است اگر فقط یکی از طرفین با این عقد موافق نباشد حتی صیغه عقد هم جاری شود آن عقد باطل است و زوجین به یکدیگر محرم نیستند چرا که با رضایت قلبی به عقد یکدیگر در نیامده اند .

اگر دختر باکره باشد، به نظر بيش تر مراجع معظم تقليد بايد از پدرش رضايت بگيرد.

تعيين‌ مدت‌ در صیغه موقت

طبق قانون 1075 قانون مدنی نکاح منقطع به نکاحی گفته می شود برای آن مدت زمان تعیین شده باشد .برخی افراد عقیده دارند هنگامی که برای صیغه موقت مدتی تعیین نشود دیگر آن ازدواج باطل نیست بلکه به عقد دائم تبدیل شده است .

در صورتی فقها این عقیده را رد کرده اند. زیرا آن ها می گویند یکی از شروط عقد موقت تعیین مدت زمان صیغه موقت است در صورتی که مدت زمان در صیغه ذکر نشود نه تنها به عقد دائم تبدیل نمی شود بلکه این عقد از ریشه باطل است.

اگر چه‌ قانون‌ مدني‌ در ماده‌ 1075 قول‌ مشهور فقهاء عظام‌ را پذيرفته‌ است‌ اما به‌ نظر مي‌رسد قولي‌ كه‌ نظر به‌ بطلان‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ در صورت‌ عدم‌ تعيين‌ مدت‌ دارد، صحيح‌ تر به‌ نظر مي‌رسد.

خصوصا اينكه‌ زن‌ و مرد اراده‌ خود را براي‌ صيغه موقت با آثار آن‌ در نظر داشته‌اند و حال‌ آنكه‌ در صورت‌ عدم‌ تعيين‌ مدت‌ و مبدل‌ شدن‌ ازدواج‌ موقت‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌، موجب‌ ضرر به‌ زن‌ و مرد، خصوصا مرد مي‌شود.

ماننداينكه‌ مجبور به‌ پرداخت‌ نفقه‌ مي‌شود و نيز زن‌ از مرد و بالعكس‌ از همديگر ارث‌ ببرند و منظور آن‌ها اين‌ نبوده‌ است‌.

طبق ماده‌ 1076 قانون‌ مدني‌: مدت‌ نكاح‌ منقطع‌ بايد كاملا معين‌ شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}