احکام خواندن صیغه محرمیت بین دختر و پسر چیست ؟

احکام خواندن صیغه محرمیت بین دختر و پسر چیست ؟

احکام خواندن صیغه محرمیت بین دختر و پسر چیست ؟

 

آیا خواندن صیغه محرمیت بین دختر و پسر بدون اذن پدر امکان پذیر است یا خیر؟

پاسخ:

1-در صورتی که دختر قبلا ازدواج نکرده و باکره باشد بنا بر احتیاط واجب اذن پدر و یادر صورت نبودن پدر اذن جد پدری شرط است در صورتی که بدون اذن دختر عقد کند بنا بر احتیاط صیغه محرمیت باطل است .

2- متن صیغه عقد موقت :

اگر خود زن و مرد عقد را بخوانند، اول زن بگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» به این معنا است که خود را به عقد موقت و با مهریه معین و مدت معین در آورده ام و پس از آن مرد بلافاصله بگوید : «قَبِلْتُ لِنَفْسى هکذا »، یعنی قبول کردم ، صحیح است.

اگر زن مرد را وکیل بگیرد که از طرف او ایجاب را در عقد بخواند، مرد باید اول وکالتا از طرف زن بگوید:

«زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم،(به جای کلمه فلانا اسم زن را بگوید) ” یعنی به ازدواج و همسری موقت وکیل گیرنده خود را برای خودم با مهریه معلوم در آوردم، بعد بلا فاصله از طرف خود بگوید: قَبِلْتُ التَّزوِیجَ لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم، یا بگوید قَبِلْتُ لِنَفْسى هکَذَا ” قبول کردم “.

شرایط خواندن صیغه محرمیت

خواندن عقد ،چه دائم ، چه موقت شرایط دارد، از جمله:

ا) عقد ازدواج به عربى صحیح خوانده شود. اگر خود مرد و زن می توانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند، بنابر احتیاط واجب باید به عربی صحیح بخوانند .

اگر نمی توانند ،چنانچه عقد را به فارسی یا با هر زبان دیگری بخوانند ،باید لفظى بگویند که معناى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.

2) اگر در عقد یک حرف اشتباه خوانده شود که معنا را عوض کند، عقد باطل می شود.

3) کسی که صیغه محرمیت را می خواند، قصد انشا داشته باشد؛ یعنى اگر خود مرد و زن صیغه را مى‏خوانند، زن به گفتن «زَوَّجْتُکَ نَفْسِى» قصدش این باشد که خود را زن او قرار دهد. اگر مرد وکیل می شود، باید با گفتن «زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم »قصدش این باشد که او را همسر خود قرار داده است. با گفتن قبلت قصدش پذیرش این ازدواج باشد.

4) کسى که صیغه عقد را می‌خواند ،باید مفهوم لفظى را که مى گوید دقیقاً بداند. اگر به عربی بخواند ، در صورتی که هر کلمه را صحیح بخواند و معنای هر کلمه را جداگانه بداند ،صحیح است.

5) در عقد موقت باید مهریه و مدت زمان صیغه تعیین شود . بدون تعیین مهریه و مدت عقد، عقد موقت صحیح نیست.

6) اگر دختر باکره باشد، بنا بر احتیاط واجب باید پدر دختر اجازه بدهد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}