تشریفات اجرای صیغه طلاق

تشریفات اجرای صیغه طلاق

تشریفات اجرای صیغه طلاق

طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی اگر زن و شوهری قصد طلاق از یکدیگر را داشته باشند باید بین آننها صیغه طلاق جاری شود و تشریفات اجرای صیغه طلاق مراحل خود را دارد.

برای اجرای صیغه طلاق باید حداقل دونفر شاهد مرد و عادل باشند که صیغه طلاق را بشنوند در صورتی دو نفر شاهد برای این امر وجود نداشته باشد صیغه طلاق باطل است.

  • صیغه طلاق اگر چندین بار تکرار شود برای طلاق مفید است چرا که دیگر نمی توان زن را در یک جلسه دو یا سه طلاقه کرد.

در خصوص ثبت طلاق ایرانیان در خارج از کشور به همین نکته بسنده می کنم که به طور کلی مامورین کنسولی ایران در خارج از کشور وظیفه ی مامورین ثبت احوال را در ثبت وقایع چهارگانه حیاتی ( ولادت ، ازدواج ، طلاق، فوت) نیز انجام می دهند و برای کسب اطلاع بیشتر شما عزیزان را به م ۱۵ ق .ح.خ ارجاع می دهیم.

طبق ماده ۲۹ قانون مدنی حمایت از خانواده دادگاه ضمن اینکه با توجه به شروط صمن عقد ،جهیزیه، مهریه ،نفقه و مندرجات سند ازدواج  و… را تعین می کند.

همچنین در مورد چگونگی نگهداری و حضانت فرزندان پرداخت هزینه های حضانت و نگهداری و دیدار با فرزندان تصمیم گیری می کند.

همچنین دادگاه باید با توجه به وابستگی عاطفی و مصلحت طفل ، تربیت ، زمان و مکان ملاقات وی با پدر و مادر و سابر بستگان را تعیین کند.

ثبت طلاق ، موکول به تاییدیه ی  حقوق مالی زوجه است . طلاق در صورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم به نیز ثبت می شود .

در هر حال ، هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور به ثبت طلاق رضایت دهد. می تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات اقدام کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}