شیربها چیست؟

شیربها چیست؟

شیربها چیست؟

شیربها به پولی به غیر از مهریه گفته می شود که خانواده ها بر سر آن توافق کرده اند که برای کمک به خرید جهیزیه قبل از مراسم عروسی داماد به عروس بپردازد.

ابته بعضی اوقات داماد بجای اینکه هزینه ای به عنوان شیربها پرداخت کند برخی از اقلامی که خانواده عروس به عنوان جهیزیه قرار بود خرید کنند بر عهده می گیرد .

معادل واژه شیربها نقدینگی ، زر یا باشلق است .

در اسلام به صورت صریح این موضوع بیان نشده است ولی زمانی که داماد قبل از عقد پرداخت شیربها را قبول کند و بعد از عقد موضوع پرداخت شیر بها را انکار کند پرداخت شیربها بر ذمه اوست و باید آن را پرداخت نماید.

در روایت آمده است که هنگام ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) ، پیامبراکرم (ص) به امام فرمودند که زره خود را بفروش و آن حضرت با پول فروش زره امام علی (ع) برای حضرت فاطمه (س) جهیزیه تهیه کردند . لازم به ذکر است که رسم دریافت شیربها هنوز در برخی از شهرهای ایران متداول است.

شیربها غالبا پول نقدی است که خانواده ی داماد آن را برای انجام عقد به پدر و یا مادر عروس، یا در مواردی به خانواده ی عروس می دهند که البته میتواند به جای پول نقد، کالا نیز باشد.

در زبان فارسی برای معادل واژه ی شيربها در پاره‌اى نقاط واژه‌هاى نقدينگى، زر يا باشلق هم به‌کار مى‌رود.

در بسیاری از خانواده ها رسم شیربها برداشته شده است ولی همچنان روستا ها و شهرستانهایی هنوز وجود دارد که به این رسم پایبند هستند.

قابل ذکر است که پرداخت شیربها به خانواده عروس در اسلام نیامده و دستوری در این مورد موجود نیست.

اما اگر در حین عقد این مورد با رضایت طرفین باشد اشکال شرعی وجود ندارد و پرداخت آن توسط خانواده داماد باید انجام گیرد.

لازم به ذکر است که شیربها در اسلام نبوده و پرداخت آن شرعا دستور داده نشده است اما اگر حین نکاح و با رضایت و توافق طرفین تعیین شود اشکالی ندارد و جایز است و پس از آن پرداخت آن بر عهده ی داماد و خانواده ی اوست.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}