Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2723

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2727

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3623

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ezdevaji/public_html/wp-content/plugins/smk-sidebar-generator/html.php on line 83
شناخت سنگ جواهرات | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر عقد و ازدواج سیک | غرب تهران

شناخت سنگ جواهرات

شناخت سنگ جواهرات

شناخت سنگ جواهرات

یکی دیگر از مسائل مهم برای خرید حلقه و طلا و جواهرات ازدواج شناخت سنگ های و فلزات مناسب برای جواهرات است.

طبق جست و جوی باستان شناسان، جواهر سازی ایران از تمدن کهن تا به امروز از استعدادهای خاصی برخوردار است.

جواهر سازی زیبا، سنجیده و درست که اغلب از جنس مفرغ، سیم، زر و سفال ساخته شده اند.

بر اساس همین تحقیقات باستان شناسان پی برده اند که طرفداران طلا و جواهر از دوران باستان در اقوام ایرانی ریشه داشته اند.

سنگ های عقیق، آمیتیست، کوارتز، کهربا، یشم و فیروزه از اولین سنگ های جواهر سازی شناخته شده اند.

نقش جواهرات در ایام دور

در گذشته طلا و جواهر فقط نقش تزیینی و زیبایی برای خانمها را نداشته اند. بلکه به عنوان ظرف و ظروف، وسایل شخصی انسان و حتی به عنوان مجسمه هایی با جنبه ایینی در زندگی روزمره انسان قرار میگرفته اند.

یکی دیگر از موارد استفاده جواهرات و سنگ های قیمتی، جنبه سحر و جادو ان بود که به عنوان طلسم بسیار کاربرد داشت.

خرافات های بسیاری در این باره شنیده شده که از جمله انها میتوان به محافظت و سلانتی، دورکردن شیاطین و ارواح، حوادث ناخوشایند و امراض و حتی گاهی از سنگ پودر شده برای شفای بیمار استفاده میکردند.

مقیاس وزن در تجارت جواهرات

-قیراط: در گذشته مقیاس اندازه گیری جواهرات قیراط بوده که اندازه ان از مغز دانه درختی به نام کاروب گرفته میشد.

اما با توجه به تغییر فصل ها و متغیر بودن اندازه مغز دانه و اندازه ان در مکان های مختلف، که باعث اختلاف میشد، بعد از مدتی تصمیم به درست کردن واحدی ثابت شدند.

سپس قیراط را واحدی معادل 2/0 گرم و صوت را معادل 10/0 قیراط در نظر گرفته اند.

-گرم: این واحد وزن برای نگین های نسبتا کم ارزش یا شبه گرانبها و یا برای سنگ ها و کانی های تراشیده مانند کوارتز یا مرمر مورد استفاده قرار می گیرد

-گرین: واحدی است که برای وزن کردن مروارید به کار می رود. یک گرین برابر است با 05/0گرم یا 25/0قیراط. یا به عبارت ساده تر هر 4 گرین معادل یک قیراط است.

قیمت گذاری جواهرات

معمولا قیمت نگین های روی جواهر معادل یک قیراط است که بسته به وزن نگین متغیر است

و اما برلیان. در مورد برلیان قیمت تصاعدی است به این معنی که هرچقدر اندازه نگین برلیان بزرگتر باشد قیمت واحد قیراط ان بیشتر است.

و اما قیمت نگین های رنگی از جمله زمرد و یاقوت و… هم نیز تصاعدی و افزایش وزن در قیمت ان تاثیر دارد.

خواص فلزات مهم

طلا:

طلا تنها فلزی است که رنگ زرد رنگی دارد فلزی است قابل دسترس و دارای قابلیت انسباط بالا و قدرت ذوب فوق بالا! همچنین فلزی پایدار در برابر اسید، هوا و رطوبت می باشد.

بعلت قیمت بالای این فلز معمولا در حالت الیاژ مورد استفاده قرار میگیرد. طلا هایی که به قرمز رنگ میمانند با نقره و مس الیاژ شده اند.

-پلاتین:

فلزی به رنگ سفید خاکستری که با صیقل براق میشود. در اوایل کشف این فلز مورد مصرفی برای ان شناخته نشده بود اما پس از ذوب کردن ان بسیار در بدلیجات مورد توجه قرار گرفت.

نقطه ذوب پلاتین بسیار بالاست به همین علت پس از ذوب ان و تبدیلش به بدلیجات، فلز نقره را به عنوان ماده ی جواهر از میدان بدر کرد! این فلز چون طلا در برابر اسید و رطوبت و هوا پایدار است.

-نقره:

فلزی است سفید رنگ که خالص ان برای طلا کاری و نقره کاری نرم می باشد پس بیشت به صورت الیاژ مورد استفاده قرار میگردد.

اما توانایی انعکاس، قابلیت صیقل کاری، جلا، قابلیت گرمایی و الکتریکی ان بیش از دیگر فلزات است و توسط گوگرد موجود در هوا تغییر رنگ میدهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}