شرایط صیغه موقت

شرایط صیغه موقت

شرایط صیغه موقت

خطبه عقد نکاح مانند همه قراردادها اصول و قوانین خود را دارد و بر هر زبانی که می خواهد خوانده شود باید آن اصول رعایت شود .

اولین اصل از شرایط صیغه موقت قصد انشاء است. اصل دوم تعیین مهریه و سومین آن تعیین زمان.

در آخرین مرحله خواندن متن خطبه است که در آن قصد انشای زن با کلمه «زوّجت» یعنی خودم را به ازدواج تو درآوردم و قصد انشای مرد با کلمه «قبلتُ یا قبلتُ التزویج» یعنی این ازدواج را قبول کردم، ببیان می شود .

صیغه را به هر زبانی که می خوانند باید حتما کلمه «ازدواج و قبول» به درستی گفته شود.

 

مهریه و زمان در صیغه موقت

در صیغه موقت حتما باید مدت زمان صیغه و همچنین مقدار مهریه ذکر شود و عقد بدون ذکر این دو مورد باطل تلقی می شود.

از زمان جاری شدن خطبه عقد مرد موظف به پرداخت مهریه است . اکثر مراجع معظم تقلید ازجمله حضرت امام خمینی”ره” در این زمینه فرموده‌اند:

“اگر مرد مدت صیغه را ببخشد، چنانچه با او نزدیکى کرده، باید تمام چیزى را که قرار گذاشته به او بدهد و اگر نزدیکى نکرده باید نصف آن را بدهد.

بعضی مراجع دیگر فرموده‌اند:”حتی درصورتی‌ که نزدیکى هم نکرده باشد باید تمام مهر را بپردازد.”

همچنین قانون نیز بر مهرزیه زن در ازدواج موقت تاکید کرده است و طبق قانون  ۱۰۹۵ تا ۱۰۹۸ قانون مدنی ترتيباتی داده است که مهریه زن در ازدواج موقت حتما به زن پرداخت شود.

زن پس از جاری شدن عقد مالک مهر می‌شود و اتفاقاتی چون فوت زن در زمان ازدواج٬ عدم نزديکی شوهر با وی تا اتمام مدت عقد و بخشيدن زمان عقد از طرف شوهر مهر را ساقط نمی‌کند.

در صورت عدم نزديکی در زمان ازدواج٬ شوهر موظف به پرداخت نصف مهر است.

اما در صورتی که شوهر از پرداخت مهریه امتناع کند ، درخواست الزام وی از دادگاه مشروط بر اثبات وجود نکاح منقطع خواهد بود در صورتی که زن و مرد توسط خود و یا  عاقد بدون دفتر چه صیغه عقد می کنند و هیچ مدرک کتبی دال بر اینکه آنها زن و شو هر بوده اند ندارند اثبات آن بسیار دشوار است.

خواندن صیغه ازدواج موقت

آگر زن مردی قصد صیغه موقت دارند و خودشان بخواهند صیغه را جاری کنند پس از مشخص کردن مدت زمان صیغه و مقدار مهریه اگر زن بگوید

“زوجتك‌ نفسی فی المدته‌ المعلومه‌ علی المهر المعلوم‌”

یعنی اینکه من خود را به عقد تو در آورده ام با مدت زمان مشخص و مهریه مشخص بعد بدون‌ فاصله‌ مرد بگويد: “قبلت‌” صحيح‌ است‌.

اگر زن‌ و مرد، شخص‌ ديگری را وكيل‌ كنند كه‌ صيغه‌ ايجاب‌ و قبول‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ را جاري‌ نمايد، در اين‌ صورت‌ اول‌ وكيل‌ زن‌ به‌ وكيل‌ مرد بگويد:

“متعت‌ موكلتی موكلك‌ في‌ المدته‌المعلومه‌ علي‌ المهر المعلوم‌” (يعنی موكله‌ خودم‌ را به‌ ازدواج‌ موكل‌ تو در مدت‌ معين‌ با مهر معين‌ درآوردم‌ )

پس‌ بدون‌ فاصله‌ وكيل‌ مرد بگويد: “قبلت‌ لموكلی هكذا” (يعني‌ قبول‌ كردم‌ براي‌ موكل‌ خودم‌ همین‌طور) صحيح‌ است‌.

 

طلاق در صیغه موقت

طبق قانون 1139 مدنی طلاق مختص ازدواج دائم است و در ازدواج موقت طلاق وجود ندارد  ازدواج موقت با فوت یکی از طرفین، فسخ نکاح و یا انقضای مدت معین‌شده منحل می‌شود.

فسخ صیغه موقت میتواند وجود عیب های مشخصی در زن یا مرد صورت گیرد . شوهر می‌تواند در هرزمانی از ازدواج موقت٬ مدت باقی‌مانده را به زن ببخشد و عقد را منحل کند٬ چه زن به اين امر راضی باشد چه نباشد.

هم‌چنین با انقضای مدت تعیین‌شده‌ی ازدواج موقت عقد منحل می‌شود. تنها راهی که به زن اختيار انحلال ازدواج موقت را می‌دهد، شرط ضمن عقد يا وکالت‌نامه مبنی برداشتن حق بذل مدت از سوی شوهر است.

این وضع، در کنار موقتی بودن ازدواج و عدم دقت و بررسی وضع و اخلاق و شهرت همسر زنان را در شرایط ناامنی قرار می‌دهد.

چه‌بسا ممکن است زن پس از صیغه موقت با آزار همسر مواجه شود، که در این صورت حتی نزد قانون نیز راه نجاتی ندارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}