سوالات شرعی ازدواج موقت

سوالات شرعی ازدواج موقت

سوالات شرعی ازدواج موقت

عده در ازدواج موقت چه مدتی است؟

عده را مدت زمانی می گویند که زن در ازدواج خود باید نگه دارد و تا اتمام عده به نکاح هیچ مردی در نیاید

عده در ازدواج موقت برای افرادی که مدت ازدواجشان به پایان رسیده ،همسرشان فوت شده و یا باردار هستند متفاوت است .
1. اگر زنی دوران قائدگی دارد باید اندازه دوبار قائدگی عده نگه دارد
2. اگر زنی قائدگی نمیبیند باید 45 روز عده نگهدارد
3. اگر زن حامله باشد، تا زمان زایمان باید عده نگهدارد
4. اگر زن همسرش فوت کند باید 4 ماه و 10 روز عده نگه دارد

مواردی که لازم نیست عده نگهدارد:

1. اگر زن با شوهر نزدیکی نکرده باشد
2. اگر زن یائسه باشد.
3. اگر نه سال زن تمام نشده باشد، هرچند شوهرش با او نزدیكی كرده باشد.

نکته:

1. در ازدواج موقت، رضایت طرفین و خواندن صیغه کافی است و نوشتن و شاهد گرفتن لازم نیست.
2. خود زن و مرد می‌توانند صیغه عقد را بخوانند. ابتدا مدت عقد (از یک ساعت تا چند سال) و میزان مهر (مثلاً از هزار تومان تا …) را معین کنند و بعد صیغه عقد را بخوانند.

کدام مراجع اذن پدر را در ازدواج موقت ضروری می دانند؟

آیات عظام امام خمینی(ره)، شبیری زنجانی، تبریزی و نوری همدانیعقیده دارند چه در ازدواج دائم چه در ازدواج موقت اجازه پدر و یا در صورت عدم وجود پدر اجازه جد پدری لازم است .

آیت الله سیستانی نیز همین عقیده را دارد ولی برای دختری همه امور زندگی بر عهده خودش است را فتوا نمی داند و عقیده دارد بنا بر احتیاط از پدر اجازه گرفته شود..

آیت الله سیستانی در پاسخ به سوالی که «اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد از جاری شدن عقد متوجه آن موضوع بشوند عقد آنها چه حکمی دارد؟» گفته اند عقد باطل است.

سوال: حکم ازدواج موقت با دختر باکره چیست؟

اکثر مراجع تقلید ازدواج دختر باکره (ازدواج موقت و یا دائم)مبنی بر اجازه پدر و در صورت عرم وجود پدر اجازه جد پدری را لازم و شرط می دانند.

ولی اگر دختری باکره نباشد نیازی به اجازه پدر و یا جد پدری نیست.

در این باره آیات عظام خامنه ای، فاضل لنکرانی، صافی، مکارم، وحید، تبریزی می فرمایند: اجازه پدر و یا جد پدری لازم وشرط است
حضرت آیة الله العظمی بهجت ره می فرماید:  بنا بر احتیاط شرط است یعنی اگر عقدی بدون اجازه پدر صورت گیرد باطل نیست ولی دچار گناه و معصیت شده اند.

لازم به ذکر است که رشیده به دختری اطلاق می گردد که مصلحت خود را تشخیص می دهد و به دور از فشار هیجانات و تحریکات شهوانی تصمیم می گیرد و به آینده خود و خانواده و حیثیت خانوادگی توجه دارد.

اما دختری که از بلوغ عقلی برخوردار نیست و نمی تواند راجع به آینده تصمیم بگیرد و خیر و صلاح خود و خانواده اش را نمی داند، هر چند سنّش زیاد باشد، رشیده نخواهد بود و بدون اذن پدر یا جد پدری نمی تواند ازدواج کند.

لازم به ذکر است اکثر مراجع تقلید معتقدند که اگر پدر و یا جد پدری نبودن تا اذن دختر برای ازدواج را بگیرند و دختر نیاز به ازدواج کردن داشت و یا خواستگار خوبی برای او پیدا شد و پدر و یا جد پدری بدون هیچ دلیل قانع کننده اجازه ازدواج دختر را نمی دادند دختر می تواند بدون اجازه پدر و یا جد پدری ازدواج کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}