مفهوم اجزای سفره عقد

مفهوم اجزای سفره عقد

مفهوم اجزای سفره عقد

در برگزاری هر مراسمی ،آیین ، ماده و… معانی خودش رادارد سفره عقد نیز به این شکل است هرچیزی که در سفره عقد قرار دارد معانی مخصوص خود را دارد.

1. سفره سفید :

سفره ی سفیدی معمولاً از جنس ساتن به ابعاد 3×2 متر و یا 5/2×5/1 متر تهیه می کنند و با چرخ دوزی هایی زیبا و یا تکه دوزی در چهار گوشه ، آن را زینت می دادند و با والان هایی آن را نی آراستند .

بجای سفره ی سفید از سفره های رنگین هم استفاده می شود . اما این رنگ ها می بایست ملایم باشد مثل صورتی ، آبی کم رنگ ، سبز کم رنگ و غیره . گاهی هم از سفره های طلایی و نقره ای استفاده می شود . .

2. قرآن :

کتاب آسمانی ما کلام خداوند و دستورالعمل زندگیمان است ، آن را به لحاظ فضیلت بر سر سفره ی عقد می گذارند .

معمولاً عروس خانم سوره ی یوسف را بر سر سفره ی عقد می خواند و قرآن را می بوسد و روبروی آینه می گذارد ، به نشانه ی آنکه قرآن فقط با خود قرآن برابر است . گاهی قرآن را در جعبه های مزین و زمانی آن را روی رحل قرار می دهند .

3. آینه(آینه بخت) :

آینه نشانه ی نیک بختی است و اینکه عروس و داماد خودشان را در زندگی جدید بیابند و بدانند هر لحظه چگونه اند و چگونه باید باشند .

4. شمع و شمعدان :

شمع نشانه ی روشنایی و طول عمر است و به نیت زندگی زناشویی طولانی توأم با نیکبختی ، دو طرف آینه گذاشته می شود . شمع را می توان ساده و یا تزیین شده در سفره ی عقد گذاشت . .

5. کاسه نبات ، شاخه نبات :

کاسه نبات و شاخه نبات را که نشانه ی شیرینی و دوام زندگی مشترک است به شکل ها و اندازه های مختلف درست می کنند و سر سفره ی عقد می گذارند ..

6. اسپند :

اسپند را به نیت دفع چشم زخم بر سر سفره می گذارند و برای زیباتر شدن آن را رنگ می کنند . .

7. نُقل و شیرینی:

نُقل و شیرینی را به لحاظ میمنت و مبارکی بر سر سفره ی عقد می گذارند ، تا زندگی نوین با شیرینی آغاز شود و ادامه یابد .

معمولاض برای سفره ی عقد از خوانچه هایی شامل شیرینی های یزدی ، شیرینی های خشک محلی و نیز شیرینی های ریز خانگی استفاده می شود.

8. عسل :

معمولاً یک پیاله ی عسل به نیت تندرستی وشیرین کردن دهان عروس و داماد به دست یکدیگر ، بر سر سفره ی عقد گذاشته می شود .

ظرف عسل را پایه دار یا بدون پایه از جنس نقره ، کریستال و یا چینی های ظریف و شکیل انتخاب می کنند

9. کله قنــد :

دو کله قند که معمولاً تزیین شده است ، سر سفره ی عقد می گذارند ، تا در حین اجرای عقد بالای سر عروس به هم بسایند ، به این نیت که عروس و داماد برای یکدیگر عزیز و شیرین باقی بمانند و همیشه صفا و یکرنگی بینشان حاکم باشد.

10. پارچه سَرساب :

پارچه ی سرساب معمولاً از جنس ساتن ، به عرض 90 و طول 180 سانتی متر و به رنگ سفید است . این پارچه را ، زنان سفید بخت بالای سر عروس نگاه می دارند و زن سفید بختی دیگر ، کله قندها را روی آن می ساید .

به این نیت که پیوند عروس و داماد تحکیم یابد و با عشق و دوستی زیر یک سقف زندگی کنند.

11. نُقل و سکه و اسکناس :

ظرفی پر از نُقل و سکه و اسکناس بر سر سفره ی عقد می گذارند که به نشانه ی شادباش به عروس و داماد است . میتوان نُقل و سکه را در بسته بندی های زیبا بعنوان یادگار به مهمانان تعارف کرد . .

به این نیت که دل داماد برای عروس همیشه بلرزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}