رسم و رسوم حنابندان چیست؟

رسم و رسوم حنابندان چیست؟

رسم و رسوم حنابندان چیست؟

مراسم حنابندان از دسته مراسم هایی است که معمولا یک شب قبل از مراسم عروسی برگزار می شود .این مراسم در بعضی شهر ها و حتی قومیت ها از اهمیت فراوانی برخوردار است و با توجه به رسم و رسومات خاص خودشان برگزار می شود .

بسیاری از افراد به دلیل هزینه های زیاد مراسم عروسی ،مراسم های قبل و بعد از مراسم عروسی را حذف می کنند اما هنوز افرادی هستند که به مراسم حنابندان اهمیت ویژه ای بدهند و از طرفداران پر و پا قرص این مراسم باشند .

در برخی از خانواده ها حنابندان به دلیل اینکه بیشتر افراد درجه یک هستند خیلی بیشتر به آنها خوش می گذرد به طور عمومی، در این مراسم خانواده داماد در منزل حنا را تهیه و تزئین می‌کنند و با جشن و پایکوبی به خانه عروس می‌برند. حنابندان در خانه عروس بر پا می‌شود و هزینه پذیرایی از مهمانان با پدر عروس است.

مراسم حنابندان در تبریز و اصفهان

مراسم حنابندان در تبریز و در میان آذری‌ها از جذاب‌ترین مراسم‌ها است. در گذشته این مراسم شب قبل از عروسی برگزار می‌شد، اما از آنجا که عروس و داماد خسته می‌شدند امروزه 2 تا 3 شب قبل از عروسی حنابندان می‌گیرند.

در این مراسم، روی دست‌های عروس و داماد و مهمانان حنا گذاشته می‌شود. حنا را خانواده داماد تزئین‌ می‌کنند و با کادوهای دیگری که برای عروس گرفته‌اند به خانه عروس می‌برند.

آذری‌ها رسم دارند که پیش از شروع مراسم دوستان داماد او را به داخل حمام ببرند و به دست‌های او حنا بگذارند و بعد در مراسم شرکت کنند.

مراسم حنابندان در اصفهان یک شب پیش از عروسی است، خانواده داماد حنای تزئین شده و کادوها و لباس‌های عروس را به صورت خنچه با زدن دف یا تنبک همراه با آشنایان داماد و عروس به خانه عروس می‌برند.

در آنجا حنا را آماده می‌کنند و روی دست عروس و داماد می‌گذارند. بقیه میهمانان هم می‌توانند کمی از حنا بردارند و روی دست و پاهای خود بگذارند. تمام این مراسم با جشن و پایکوبی و پذیرایی از مهمانانهمراه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}