برگزاری مراسم حنابندان در مناطق مختلف ایران 

 برگزاری مراسم حنابندان در مناطق مختلف ایران 

برگزاری مراسم حنابندان در مناطق مختلف ایران

حنابندان در شمال ایران:

مراسم حنابندان در شمال به خصوص در مازندران یک شب قبل از مراسم عروسی برگزار می شود. در شب حنابندان عروس و داماد به صورت جداگانه در منزل خود مراسم حنابندان را اجرا می کنند .

این مراسم به این صورت است که خواهر عروس و یا یکی از دوستان عروس در منزل عروس و برادر داماد و یا یکی از دوستان داماد ، کف دست عروس و داماد حنا می گذارند .

در نواحی شمالی استان خراسان و به خصوص در روستاهای آن مردم شریک شادی یکدیگر می شوند، به این صورت که با دادن هدایای نقدی و غیر نقدی خود به خانواده داماد که هزینه ی اصلی مجلس عروسی را بر عهده دارند، کمک زیادی به برگزاری این مراسم می کنند. در این ناحیه از کشور تمام مراسم ها طبق آیین‌های کرمانجی برگزار می شود. رقص کردی کرمانجی، ترانه ها و آوازها به زبان کرمانجی، استفاده از دهل و ساز قشمه، مراسم چوب بازی و … همگی از رسومات این منطقه جغرافیایی کشورمان است.

 حنابندان در جنوب ایران:

در شهر بندر عباس مراسم حنابندان عصر عروسی برگزار می شود و به این شکل است که یک نفر حنا را خیس کرده و آماده می کند و در طول این مدت یک نفر دیگر لباس داماد که در چمدانی قرار دارد به میهمانان نشان می دهد و در همین حین ارکستر در حال نواختن موسیقی است .

بعد از آن که روی دست ها و پاهای داماد حنا گذاشته می شود، فوراً آن‌ها را شسته و با همراهی افراد شرکت کننده در مراسم به محل معینی می رود، در آن محل به کمک دوستان خود لباس می پوشد و به خانواده خود ملحق می شود و پس از تبریک دوستان و اعضای خانواده این مراسم به اتمام می رسد.

در همین حین و در منزل عروس دست و پای عروس را حنا می گذارند و تعدادی از زنان خانواده با دستمال های رنگی به دست، آن ها را به شکل جالبی تکان می دهند و ترانه های محلی زیبایی را می خوانند.

در شهر هرمزگان این مراسم دوشب پیا پی اجرا می شود

. در شب اول که به آن “حنیردوزی” یا “حنای دزدی” گفته می شود، حنا را فقط کف پای عروس می گذارند و از آن جا که کسی از اعضای فامیل و اقوام از برگزاری این مراسم با خبر نیست به آن حنابندان دزدی یا مخفی گفته می شود. شب دوم این مراسم که به آن حنای فاش می گویند با حضور دوستان عروس و خانواده ها و اقوام عروس و داماد برگزار می شود و در طی این مراسم دست و پای عروس را با نقش و نگارهای زیبایی تزیین می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}