مراسم حنابندان چیست ؟

مراسم حنابندان چیست ؟

مراسم حنابندان چیست ؟

بسیاری از افراد هستند که از مراسم حنابندان تعریفی ندارند و نمی دانند این مراسم چیست و چگونه بر گزار می شود .

خب باید بگوییم مراسم حنابندان مراسمی است معمولا یک یا دو شب قبل از برگزاری مراسم عروسی بر پا می شود .

مراسم حنابندان بیشتر به یک دلیل بر گزار می شود و آن هم خداحافظی عروس از خانواده ا ش است و شب آخری است که عروس به عنوان دختر مجرد در خانه پدری اش سکونت دارد .

مراسم حنابندان به این صورت است حنا توسط خانواده داماد در آب خیس می کنند  (که در فرهنگ‌های مختلف آن را نماد خوش یمنی، شادی و سلامتی می‌دانند) و پس آماده کردن حنا و تزئین آن به همراه برخی وسایل دیگر به منزل خانواده عروس برده و در آن جا به رقص و شادی می پردازند .

به این نحو که خواهر یا خواهران عروس کار حنابندان عروس و برادر داماد نیز حنابندان داماد را انجام می دادند.

امروزه بسیاری از خانواده ها از بر گزاری این مراسم امتناع می کنند و یکی از دلایل اصلی برگزار نکردنش هزینه های زیادی است که باید متقبل شوند .

اهرچند در برخی از مناطق کشور انجام این مراسم نه تنها هزینه ای در برندارد، بلکه میهمانان با پیشکش کردن هدایایی (که این هدایا معمولاً مالی هستند) کمک زیادی به برگزار شدن مراسم ازدواج می کنند.

به این صورت که ظرفی که در آن حنا قرار داده شده است را به دور مجلس چرخانده و میهمانان مقداری از حنا را برمی‌دارند و با گذاشتن هدایای خود کنار ظرف حنا، این مرحله از مراسم حنابندان را به اتمام می رسانند و سپس با شروع تزیین دست و پای عروس وارد مرحله اصلی در این مراسم می شوند.

این هدایا گاهی نیز برای تأمین هزینه جهیزیه‌ی عروس، مستقیماً به پدر عروس داده می شود.مراسم حنابندان در هر یک از شهرها و استان های کشور به شیوه ای خاص برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}