تهیه جهیزیه بر عهده کیست؟

تهیه جهیزیه بر عهده کیست؟

تهیه جهیزیه بر عهده کیست؟

جهاز و یا جهیزیه دختر، وسایلی هستند که دختر آن وسیله ها را به خانه همسر برای استفاده خود و همسرش می برد پس مسلما زن صاحب وسیله ها است.

با بردن جهیزیه به منزل همسر در واقع زن این اجازه را به همسرش می دهد که از وسایلی که برای شروع زندگی با خود آورده است می تواند استفاده کند ولی هیچ حق حقوقی برای بخشیدن و یا فروختن وسیله ها ندارد.

اما زن حق این را دارد تا هر زمانی که بخواهد وسیله را به خانه پدر و یا هر شخص دیگری ببرد و مرد تنها تا زمانی که زن جهیزیه اش را از او مطالبه نکرده است حق استفاده را دارد .

ماده 1118 قانون مدنی می گوید: «زن مستقلاً می تواند در دارایی خود هر تصرفی را که می خواهد بکند» می توان استقلال مالی زن بر جهیزیه را اثبات کرد.

 

رابطه جهیزیه با مهریه

در دوره ای که الان در آن زندگی می کنیم عرف شده است که اگر مهریه بالا بود جهیزیه نیز باید سنگین باشد و این یک رابطه بین جهیزیه و مهریه ایجاد می کند در حالی که این رابطه از ریشه غلط است .

زیرا، اولاً مهریه در مقابل تمکین زن از شوهر قرار گرفته و شوهر خود را در هنگام عقد و ازدواج مشمول الذمه و مدیون نموده تا اگر به هر علت کانون خانواده از هم پاشید زن تضمیمی برای دوران بی سر پناهی خود داشته باشد و اگر قرار شد زن در مقابل این مبلغ که وصول آن هم با مشکلات عدیده همراه است جهیزیه نقد به خانه شوهر بیاورد، باز هدف قانونگذار از تعیین مهریه که کمک مالی به زن می باشد برآورده نشده است.

در ثانی حتما واجب نیست که مبلغ مهریه آن قدر زیاد باشد که همسر نتواند آن را پرداخت کند حتی در احادیث نیز تاکید شده است که مبلغ مهریه را کم در نظر بگیرید که ازدواج برای شما خوش قدمی و مبارکی با خود همراه بیاورد

اگر مرد مقداری از مهریه ای توافق شده است را به همسرش برای خرید جهیزیه بدهد کاری بسیار منطقی است و عقلانی است  .

زیرا در ازدواج بین حضرت علی (علیه السلام) و فاطمه زهرا (سلام الله علیه) هم، ماجرا به همین صورت بود که رسول خدا (صلی الله علیه و اله وسلم) مبلغ پانصد درهم به عنوان مهریه تعیین نمود و سپس به حضرت علی (علیه السلام) فرمود:

یا علی زرهی را که صداق حضرت زهرا قرار داده ای بفروش و بهایش را نزد من بیاور و علی (علیه السلام) زره را به بازار برد و آن را به پانصد درهم فروخت مبلغی را به اسماء و ام سلمه و مبلغی را هم به ابوبکر داد و آنها رفتند و جهاز حضرت فاطمه (سلام الله علیه ) را خریداری کردند.

جهیزیه به عهده مرد است یا زن؟

همان طور همه ما می دانیم در جامعه ای که زندگی می کنیم عرف بر این است که خانواده دختر جهیزیه را تهیه کنند ولی ما سه دلیل فقهی ، قانونی ، عقلی می توانیم بیاوریم که جهیزیه بر عهده مرد است.

در مقاله بعد توضیحاتی درباره این سه دلیل خواهیم گفت.پس با ما همراه باشید

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}