دلایل چرا خرید جهیزیه بر عهده مرد است؟

دلایل چرا خرید جهیزیه بر عهده مرد است؟

دلایل چرا خرید جهیزیه بر عهده مرد است؟

در مقاله قبل در باره این که خرید جهیزیه بر عهده کیست صبحت کردیم  و در این مقاله می خواهیم ادامه مقاله قبل که سه دلیل بر این که خرید جهیزیه بر عهده مرد است صحبت کنیم با ما همراه باشید

دلیل فقهی:

جهیزیه که همان لوازم خانگی است از اجزاء نفقه بوده و نفقه عبارت است از مسکن، البسه، غذا، لوازم منزل که به طور متعارف یا وضعیت زن متناسب باشد.

اصولاً در شرع اسلام شوهر دو تکلیف مالی نسبت به زن دارد، یکی مهریه است که مقدار آن در حین عقد یا توافق زوجین تعیین می شود.

دیگری نفقه است که برخلاف مهریه، فقط یک حق و دین مالی است که زن می تواند آن را مطالبه کند. نفقه یک حکم تکلیفی است که حتی اگر زن استطاعت مالی داشته باشد از گردن مرد ساقط نمی شود.

بنابراین از نظر فقهی نیز تامین وسایل ورفاه زندگی بر عهده شوهر است و از ابتدای زندگی شوهر باید وسایل مورد نیاز همسرش را تامین کند و اگر وضعیت مالی شوهر طوری بود قادر به بر آورده کردن همه نیاز های همسرش نبود زن باید کمی قناعت کند .

دلیل قانونی:

ماده 1107 قانون مدنی، وسایل خانگی را که همان جهیزیه باشد از اجزاء نفقه دانسته که شوهر ملزم به فراهم کردن آنها می باشد.

جهت ضمانت اجرایی این قانون گذار در ماده 642 قانون مجازات اسلامی، مجازات ترک نفقه را سه ماه و یک روز تا 5 ماه زندان تعیین کرده است.

دلیل عقلی:

از نظر عقلی هم امکان تهیه جهیزیه توسط دختر بسیار سخت تر از پسر است.

مثلاً در دو خانواده که از نظر شرایط اقتصادی مساوی هستند و یکی سه پسر و دیگری سه دختر دارد، مسلماً آن خانواده ای که سه پسر جوان دارد قدرت فعالیت اقتصادی بیشتری داشته و امکان تهیه جهیزیه برای آنها بیشتر امکان پذیر است.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}