جهاز بران

جهاز بران

جهاز بران در تهران قدیم

در تهران قدیم دو یا سه روز قبل از اینکه مراسم عروسی سر بگیرد مراسم جهاز بران صورت می گرفت.

جهاز بران به این صورت بود زمانی که می خواستند جهیزیه عروس را به منزل داماد ببرند خانواده عروس چند نفر طبق کش را  به همراه قاطر استخدام می کرد تا جهیزیه عروس را منزل جدید حمل کنندو در این بین عده ای نقاره زن بودند که در طول مسیر هنر نمایی نیز می کردند.

قبل از اینکه طبق کش ها به منزل داماد برسند چند نفر از نزدیکان عروس و داماد همراه با آینه و قرآن به منزل داماد رفته و مکانی که عروس قرار است آنجا سکونت داشته باشد را آب و جارو می کردند .

زمانی که جهیزیه عروس به منزل داماد برده می شد کسی که از طرف خانواده عروس جهیزیه را آورده بودند صورت نشان می داد و از داماد رسید دریافت می کرد علاوه بر آن داماد حتما باید به طبق کش ها و نقره چی ها حتما انعام می داد این یک رسم جدانشدنی آن زمان بود .

جهیزیه در ترکمن ها

تهیه جهیزیه در بین ترکمن ها برای شروع زندگی مشترک بیشتر برعهده داماد است.

در زمان های گذشته ترکمن ها برای تهیه جهیزیه دخترشان از خانواده داماد شیربها و یا باشلاق دریافت می کردند که به مرور زمان این رسم کمرنگ شده است.

اسباب و اثاثیه تهیه شده: دو تخته پتو، سه عدد اشرفی، گردن‌بند از ملهو و میخک، گردن‌بند از منجوق عقیق و مرجان، شش عدد افسار اسب، خورجین یک عدد، طناب 8 لایه یک عدد ـ نمکدان و قندان.

ظرف: یک عدد کاسه زردرنگ

لباس: چارقد و دستمال از هر کدام یک عدد، شیشه اعلا یک عدد، پیراهن یک عدد.

تاریخچه جهیزیه در قم

جهیزیه در قم به این صورت بود که خانواده عروس با توجه به وضعیت مالی که داشتند  برای دخترشان جهیزیه و یا لوازم زندگی مشترک را تهیه می کردند.

در قم رسمی به نام “خلعتی ” وجود داشت یعنی قبل از این که مراسم عروسی برگزار شود خانواده عروس هدایایی به نام “خلعتی” برای داماد و خانواده داماد می فرستادند.

برای مثال لباس و لوازم شخصی داماد، کت و شلوار، پیراهن پدر و برادرها و شوهرخواهرها و چادر مشکی و لباس و روسری برای مادر داماد، خواهرها و جاری‌ها.

بعد از آن، خانواده داماد پس از دریافت خلعتی، به عنوان جبران، هدایایی که معمولاً بخشی از زندگی خود عروس بود تهیه و به خانه عروسی می‌فرستاد؛ مانند فرش، پشتی، ظروف، قابلمه و دیگ، متکا، صندوق، چراغ، ظروف مسی، یک دست رخت‌خواب، دوتاگلیم کهنه یا نو، قزقون مسی، یک دست پیش دستی.

چند شب قبل از برگزاری عروسی ، مراسم جهاز بران برگزار می شد.

دو یا سه شب قبل از عروسی، مراسم جهیزیه برون انجام می‌شد؛ یعنی خانواده داماد در خانواده عروس حضور می‌یافتند، بعد سیاهه جهاز تهیه می‌شد، عده‌ای از زنان، وسایل جهاز را یک به یک می‌آوردند و چند نفر آن را قیمت می‌کردند و سپس قیمت‌ها را جمع آوری می‌کردند و بعد لیست اقلام تهیه شده را داماد و پدر داماد امضا و انگشت می‌زدند.

بعد جهیزیه را به همراه چند نفراز خانواده عروس به خانه داماد برده آنها را در خانه داماد و عروس می‌چیدند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}