زمان برگزاری مراسم جهاز برون

زمان برگزاری مراسم جهاز برون

زمان برگزاری مراسم جهاز برون

مراسم جهاز بران معمولا زمانی که داماد مکانی را برای زندگی مشترک خود تهیه کرد، خانواده عروس چند روز قبل از مراسم عروسی جهیزیه عروس را به خانه داماد برده و منزل عروس و داماد را می چینند تا برای شروع زندگی مشترک شان آماده باشد برگزار می کنند .

هرچند دیگر امروزه برگزاری مراسم جهاز بران مثل گذشته نیست او برگزاری این جشن نیزکمرنگ تر از گذشته شده است و افراد خیلی کمتر به برگزاری این مراسم سنتی می پردازند ؛ اما باز هم در نوع خود اجرا می­گردد .

در گذشته برای جهاز بران رسمی وجود داشت و آن رسم این بود که  چند روز قبل از این که مراسم عروسی بر گزار شود داماد چند طبق کش به خانه پدری عروس می فرستاد که معمولا این طبق ها کش ها یک سینی بزرگ و تزئین شده بر سر داشتند که جهیزیه عروس خانم را به خانه داماد ببرند همراه این طبق کش ها اسب و قاطر نیز بود تا وسیله های بزرگ را با خود حمل کنند .

و در حین بردن اسباب عروسی ،با ساز و دهل و سرنا با رقص و شادی به سمت منزل عروس و داماد راهی می شدند و در بین راه نقل بر سرشان می پاشیدند و اسفند دود می کردند .

زمانی که طبق کش ها به در حیاط منزل عروس و داماد می رسیدند داماد باید بهبه رسم به طبق کش ها شاباش می داد و آنها هم برای دوام و شادی زندگی شان آرزوی خوشبختی می کردند .

البته پارچه­ های ساتن و حریری که بر کف سینی ها و یا روی اسباب ­ها برای تزئین قرار داده شده بود، به عنوان هدیه برای طبق کش­ها حساب می­شد .

سپس چند نفر از خانواده عروس، جهیزیه را در مکان های مشخص قرار می­دادند تا چیدمان منزل جدید عروس و داماد کامل شود .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}