ثبت ازدواج موقت

ثبت ازدواج موقت

ثبت ازدواج موقت

گاهی دیده و شنیده ایم از نظر قانون ایران ازدواج موقت نیاز به ثبت ندارد و فقط در حد گرفتن دفترچه ای معتبر از دفتر رسمی ازدواج است.

پس از اتفاقاتی که در پی این بی اهمیتی ها افتاد تصمیم به تصویب قانونی میزان با قوانین عقد دائم گرفتند.

قانونگذار در ماده ۲۱ قانون حمایت از خانواده مصوب اسفند ۱۳۹۱در بعضی از موارد ثبت واقعه ازدواج موقت را الزامی کرده است.

ماده ۲۱ قانون حمایت از خانواده مقرر می‌دارد: نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران برای پایدار بودن هرچه بیشتر روابط خانوادگی، ازدواج دائم را که اساس تشکیل خانواده است حمایت میکند.

ازدواج موقت نیز باید تابع قوانین شرعی و قانونی باشد و ثبت موارد زیر الزامی است:

– باردارشدن عروس

-توافق دو طرف

-شرایط زمینه عقد

تبصره ـ ثبت زمینه موضوع این ماده و ماده (۲۰) این قانون در دفاتر اسناد رسمی ازدواج یا ازدواج و طلاق طبق اصول آیین نامه‌ای است که طی یک سال با پیشنهاد وزیر دادگستری به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

تا تصویب آیین نامه ذکر شده، نظام نامه‌های موضوع ماده (۱) اصلاحی قانون راجع به ازدواج مصوب ۲۹/۲/۱۳۱۶ همچنان به همان کیفیت باقی است.

لازم به ذکر است آیین نامه اجرایی این قانون مهم در بهمن ماه سال ۹۳ تصویب شده است.

تضمین اجرای  ضروری مرد به این موارد، در ماده ۴۹ همین قانون ذکر شده است.

مقرر می دارد: « چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی به ازدواج دائم، طلاق یا فسخ نکاح اقدام کند یا پس از انجام عقد و ازدواج تا یک ماه از ثبت آن خودداری یا در مواردی که ثبت نکاح موقت الزامی است از آن را عقب بیاندازد، ضمن الزام به ثبت واقعه به پرداخت جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود. این مجازات در مورد مردی که از ثبت انفساخ نکاح و اعلام بطلان نکاح یا طلاق استنکاف کند نیز مقرر است.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}