تعریف طلاق

تعریف طلاق

طلاق

 

تعریف طلاق :

بسیاری از افراد می خواهند بدانند طلاق چیست و معنی آن یعنی چه؟

در واقع طلاق به انحلال و یا از هم پاشیدن نکاح عقد دائم یا ازدواج دائم گفته می شود و در ازدواج موقت چیزی به نام طلاق وجود ندارد.

برای عقد موقت با اتمام مدت زمان عقد موقت و یا بخشیدن مدت زمان عقد از طرف مرد است

موجبات طلاق :

موجبات طلاق یعنی چه؟ خب در این جا باید گفت که موجبات جدایی یعنی بنا استناد و ماده های تعیین شده در قانون مدنی می توان بر اساس آنها طلاق گرفت این موجبات به شرح ذیل است:

اولاً: مرد می تواند برابر مقررات قانون مدنی با مراجعه به دادگاه از زن خود را جدا شود . ( ماده ۱۳۳ ق.م )

ثانیاً : زن در موارد خاصی برابر مواد ۱۰۲۹ ، ۱۱۲۹ ، ۱۱۳۰ ق.م می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند .

ثالثاً : زوجین با شرایط خاصی می توانند درباره جدایی، توافق کنند. ( ماده ۱۱۴۵ و ماده ۱۱۴۶ )

ماده ۱۱۲۹ راجع به عدم پرداخت نفقه ، ماده ۱۰۲۹ راجع به غایب مفقود الاثر ماده ۱۱۳۰ راجع به عسر و حرج است.

  1. طلاق به اراده مرد :

اگر مرد بخواهد از همسرش جدا شود به دادگاه رجوع کرده و پس طی مراحل قانونی،جلسه دادگاه تشکیل می شود

قاضی پس از شنیدن حرف های هر دو طرف و جویا شدن مشکل ابتدا به سازش و صلح آنها را تشویق می کند در صورتی که قاضی مشاهده کند که عدم سازش بین آنهاست به حکم قاضی یک برگه جهت عدم سازش در زندگی مشترک به آنها داده و صیغه طلاق جاری می شود .

با توجه به مواد ۲۴ و ۲۷ قانون حمایت از خانواده ، ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم جدایی از سوی دادگاه مجاز است .

  1. طلاق به درخواست زن :

ماده ۱۱۲۹ در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می تواند برای جدایی به حکم رجوع کند و حاکم و شوهر را اجبار به طلاق می نماید.

همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه ،در خصوص اینکه نفقه ای که استنکاف از دادن آن مجوز جدایی است فقط نفقه گذشته است یا آینده باید گفت که آراء قضایی در این مساله متفاوت است .

شعب ۳ و ۴ دیوان عالی کشور ماده ۱۱۲۹ را ناظر به نفقه آینده دانسته اند . لیکن هیئت عمومی دیوان مزبور در یک رای اصراری نفقه گذشته را نیز مشمول این ماده تلقی کرده است .

ادامه مطالب را در مقاله بعدی مطالعه کنید

با ما همراه باشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}