موانع ازدواج و راهکاری هایی برای رفع آن ها

موانع ازدواج و راهکاری هایی برای رفع آن ها

موانع ازدواج و راهکاری هایی برای رفع آن ها

1)تحصيلات و ازدواج

پسری که به درس و ادامه تحصیل بسیار علاقه دارد و به به ازدواج فکر نمی کند بهتر است ازدواج را به بعد از اتمام تحصیلاتش به تعویق اندازد.

ولی اگر فرد نسبت به جنس مخالف لغزش داشته باشد و کنترل میل جنسی اش برایش سخت شده باشد نباید ازدواجش را بخاطر تحصیلات به تعویق بیاندازد..

البته در رابطه با خانم ها چه نیاز به ازدواج داشتند چه نیاز به ازدواج نداشتند در صورتی که امکان ازدواج پیدا کردند هر چه زود تر ازدواج کنند.دلیل آن چیست؟

الف) بخاطر انواع و اقسام مزاحمت ها

دختر می خواهد ادامه تحصیل بدهد،برایش ایجاد مزاحمت می کنند، می خواهد از نوع مزاحمت های منفی باشد یا به قصد و قرض خواستگاری باشد،که باعث می شود دغدغه ی فکری زیادی پیدا کند .

ب)ذهنیتهای اطرافیان

دختری که قصد ادامه تحصیل دارد و می خواهد با استادش در رابطه با مسئله علمی گفت و گو کند چون آن دختر مجرد است ذهنیت هایی بدی به دنبالش است..

ج)از دست دادن موقعيتهاي مناسب

در این چند سال که دختر می خواهد به اهداف علمي خود برسد، خواستگارهای خوبی داشته و رد کرده و حالا مثلاً فوق لیسانس گرفته

و در ضمن سنش هم بالاتر رفته ولي از آن طرف هم كميت و هم كيفيت خواستگارها پائين آمده است  و در ضمن توقعات او هم بالا رفته است.

در اين حالت که دختر به کی تعارض می رسد که خودش لیاقت های ویژه ای دارد ولی طالبین او به این لیاقت ها نرسیده اند.

و احساس جفا از طرف جامعه میکند

و مجبور است به خواستگاري كمتر از آنچه مي خواست جواب مثبت بدهد که امکان دارد بعداً دچار مشکل بشود.

د)عدم سازگاري

انسان بطور طبيعي هر چه سنّش بالاتر می رود، سازگاری و انعطاف پذیریش کم تر می شود. لذا چه دختر، چه پسر بهتر است زودتر ازدواج كنند.

2) سن

مانع سن گاهي در پايين بودن خود را نشان مي دهد و گاهي در بالا بودن. صرف پايين بودن سن برای ازدواج جوانان نمی تواند مانعي محسوب شود.
از جمله نتايج مثبت ازدواج در سنین پایینتر: انعطاف پذيري ، گذشت ونشاط روحي بيشتر به همراه توقعات پايين تر وآسيب پذيري كمتر خواهد بود.

در حالت بعدي بالا رفتن سن افراد به خصوص دختراني كه از سن بچه دار شدنشان گذشته است و نيز اكراه اطرافيان، به عنوان مانعي براي ازدواج آنها محسوب مي شود؛

در صورتي كه بايد توجه داشت كه «زوجيت » مستقل از فرزندآوري است و چه بسا چنين افرادي بيشترين آرامش را در زندگي مشترك تجربه خواهند كرد..

3)سربازي

در مورد رفع مانع سربازي بايد به نكات زير توجّه كرد:
1- پسرانی كه تحصيلات دانشگاهي دارند مشكل خاصي جهت سربازي ندارند؛چراكه مي توانند بعد از پايان تحصيلات در قالب تعهّدهايي كه همراه با انجام شغلشان است، خدمت سربازي را انجام داده بدون اينكه وقفه اي در زندگيشان به وجود آيد.
2-خانواده ي دختر علّت معافيت فرد را جويا شوند و نسبت به صحّت آن تحقیق کنند.
3-سربازی نرفتن پسرها دراصل مانعي براي ازدواج محسوب نمي شود چراكه فرد مي تواند عقدكرده سپس به سربازي رود.
4-فرار از سربازي نه تنها مشكل را حل نمي كند، بلكه در آينده بر مشكلات فرد مي افزايد؛

چه بسا اگر قصد خروج از كشور داشته باشد، بخواهد در جايي مشغول به كار شود و… ارائه ي كارت پايان خدمت لازم است.

5-کسی که از سربازی فرار میکند، نشان می دهد که آمادگی برخورد با مشکلات را ندارد.در صورتي كه پسر احساس نياز به ازدواج نمي كند، بهتر است ازدواج را به بعد از گذراندن خدمت سربازي موكول كند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}