ازدواج موقت | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

ازدواج موقت

ازدواج موقت / موقت / لذت نام های مختلف برای کلمه عربی “موتاه” است که قراردادی بین یک مرد و زن است، بسیار مشابه همان طوری که ازدواج طولانی مدت / دائمی / عادی است.

تفاوت اصلی این است که ازدواج موقت تنها برای مدت مشخصی طول می کشد و پس از تاریخ انقضا بدون طلاق، زن و مرد به یکدیگر بی اعتنایی خواهند کرد.

تصور غلط

یک تصور غلط در مورد ازدواج موقت این است که برخی افراد فکر می کنند که زن در معرض ازدواج موقت می تواند هر ساعت دیگر قرارداد داشته باشد. این کاملا جعلی بودن ازدواج موقت است.

پس از پایان دادن به این قرارداد، زن باید دو ماه منتظر بماند (ادداه) که پیش از آن نمیتواند با دیگران ازدواج کند. این موضوع، در میان دیگران، بعدا در مورد جزئیات بیشتر مورد بحث قرار می گیرد.

اختلاف نظر ادیان

اولين كسي كه موتاه را با قوانين مربوط به آن مقرر كرد، رسول الله (ص) بود كه بعد از آن در قرآن كريم منتشر شد. همه مسلمانان به این نتیجه می رسند

که پیامبر خدا (صلی الله علیه واله) ابدی را تصدیق کرده و پس از مهاجرت به مدینه قانونی می کند و مسلمانان در طول عمر خود آن را انجام می دهند.

با این وجود اختلاف نظر میان شیعیان و سنی ها وجود دارد که آیا پیامبر بعدا آن را ممنوع کرد یا خیر. اکثر اهل سنت ادعا می کنند که اگرچه پیامبر آن را تصویب کرد، بعدا آن را ممنوع کرد.

این در حالی است که شیعیان معتقدند که پیامبر (ص) ازدواج موقت را هرگز فراموش نکرده است. خداوند آن را در قرآن بیان کرد و به پایان عمر و دوران ابوبکر و روزهای نخستین حکومت عمر ادامه یافت تا زمانی که عمر آن را ممنوع کرد.

در قسمتهای اول تا چهارم، آیه ازدواج مؤته در قرآن را مطالعه میکنیم و به تفسیر سنی ها (تفاسیر) این آیه نگاه میکنیم و سنتهایی را که در شش مجموعه معتبر سنی از مؤتع گزارش شده است، بررسی میکنیم.

در قسمت پنجم، ما اهداف ازدواج و همچنین دستورالعمل های زمانی از ممنوعیت جنس غیر قانونی و مجوز “موتاه” در تاریخ اسلام را مورد بحث قرار می دهیم.

در قسمت ششم، شباهت ها و تفاوت هایی که بین دو نوع ازدواج وجود دارد، در جزئیات ارائه شده است. در بخش هفتم، ما درباره ضرورت ها و مزایای ازدواج موقت بحث می کنیم،

و در نهایت در قسمت هشتم ما به برخی سوالات متداول مربوط به “موتاه” پاسخ می دهیم.