تفاوت ازدواج مدرن و سنتی

تفاوت ازدواج مدرن و سنتی

تفاوت ازدواج مدرن و سنتی

تا چندی پیش اگر خانواده داماد از برگزار نکردن مراسم عروسی حرفی به میان می آوردند امکان بهم خوردن ازدواج وجود داشتچون خانواده عروس دید بدی نسبت به این موضوع داشتند.

یا اگر کسی از دوستان یا اقوام می شنیدند دختر و پسری قبل از مراسم خواستگاری چند جلسه مقدماتی با یکدیگر صحبت کردند،شایعاتی درباره این ازدواج درست می شد

اما در عصر جدید همه چیزها تغییر کرده و رسم و رسومات شکل دیگری به خود گرفته است. رسم و رسومی که خیلی ها هنوز آن را نپذیرفته اند و در مقابل خیلی ها عقیده دارند تنها راه مطمئن برای موفقیت زندگی امروزی است.

 

اگر شما یا اطرافیانتان هنوز نسبت به ازدواج سنتی یا مدرن تردید دارید بهتر است مطالب زیر را بخوانید:

یکی از مشکلات ازدواج مدرن این است که طرفین به صورت احساسی برخورد می کنند این افراد پس ازدواج و شروع زندگی مشترک ،تازه مشکلات را می بینند

«امروزه معیار های ازدواج بسیار با گذشته فرق کرده که جوانان بر این اعتقادند که ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم زندگی آنهاست پس حق دارن که نقش مستقیم در انتخاب همسر داشته باشند .

و حال این سوال پیش می آید که پدر مادرانی که انتخاب همسر فرزندان خود را حق طبیعی و ملزم خود می دانند با تصمیمات این جوانان تضاد دارد ؟

و آیا با توجه به کشور اسلامی که ما در آ ن زندگی می کنیم ازدواج مدرن قابل قبول است ؟ و کدام ازدواج موفق تراست؟مدرن یا سنتی؟

هرچند بعضی افراد ازدواج را یک ریسک می پندارند و باید یک شناخت کلی مثل سن، فرهنگ دو خانواده، وضعیت اقتصادى، وضعیت تحصیلى و خصوصیت شخصیتى را نیز در داشته باشند.

براى رسیدن به این شناخت باید مشاوره هاى قبل از ازدواج داشت.باید این فرصت رادر اختیار جوانان قرار دهیم تا شخصی را که به عنوان همسر در نظر دارند ،مدتی با یکدیگر صحبت كنند وخانواده آنها را برای ازدواج راهنمایی کنند.

در حقیقت اگر خواهان ازدواج غیرسنتى هستیم، باید مقدارى نقش خانواده را در این موضوع لحاظ كنیم و والدین باید كمك لازم را دراین زمینه به فرزند خودداشته باشند.»

مشاورا ازدواج معتقدند که: «باید منظور از ازدواج هاى سنتى و مدرن را كاملاً روشن كرد.

در ازدواج هاى سنتى كه از طریق خانواده صورت مى گیرد، انتخاب همسر براى فرزند، تأمین منابع مالى آن، برگزارى مراسم ازدواج و حتى روابط زوجین پس از ازدواج تحت نظارت خانواده هاست

درحالى كه در ازدواج هاى مدرن این امور به خود زوجین محول مى شود و روابط هسته اى درون خانواده بیشتر به دختر وپسر محول مى شود.

در جامعه گذشته كشورمان كه جامعه اى سنتى بوده اكثر ازدواجها با نظارت خانواده ها انجام مى شده است. در ازدواج هاى سنتى سن دختر پایین تر از پسر بوده و دایره همسرگزینى نیز محدود بوده است.

ولى در مقابل درصد ازدواج هاى خویشاوندى بالا بوده است و به دلیل حمایت هاى مالى كه خانواده مى كرد شروع زندگى مشترك براى زوجین بدون دغدغه بوده است.

هر چه جامعه كوچكتر و بسته تر بود، شیوه انتخاب همسر ساده تر و دوام و بقاى زناشویى بیشتر بود.

به همراه گسترش جوامع و توسعه شهرنشینى و افزایش تحصیلات به تدریج از سهم ازدواج هاى سنتى كاسته شده و به طرف ازدواج هاى مدرن حركت شد ولى این تحول به یكباره بیانگر یك ازدواج مدرن نیست.

به عنوان مثال انتخاب همسر توسط دختر و پسر انجام شد و سایر موارد را خانواده ها انجام مى دادند.

یا اینكه انتخاب همسر توسط والدین بود و سایر موارد به زوجین واگذار مى شد به همین دلیل از دید جامعه شناسى این مرحله را «مرحله گذار» مى نامند و می توان گفت که بسیارى از مسائل و مشكلاتى كه براى زوجین جوان پیش مى آید

ناشى از دوگانگى ازدواج ها است كه بخشى از آن سنتى و بخشى مدرن است.

البته بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند زیرا خود همسرشان را انتخاب مى كنند ولى تنوع فرهنگى، ضعف شناخت از یكدیگر و صرفا شناخت هاى ظاهرى و تكیه كردن به یك سرى از معیارهاى كمى باعث شده است

ازدواج هاى مدرن در جامعه ما آسیب پذیر باشند.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}