نگرش مراجع تقلید نسبت به اجازه پدر در ازدواج موقت

نگرش مراجع تقلید نسبت به اجازه پدر در ازدواج موقت

نگرش مراجع تقلید نسبت به اجازه پدر در ازدواج موقت

آیا برای ازدواج موقت اذن پدر برای دختر لازم است ؟در مورد این مسئله نظر علما مراجع تقلید به دو دسته تقسیم می شوند.

عده ای از علما بر این عقیده اند که اذن پدر در ازدواج موقت دختر لازم است و عده از مراجع تقلید بر این عقیده اند که نیازی به اذن پدر نیست.ما در این مقاله به این دو موضوع می پردازیم

اجازه پدر در ازدواج موقت

مراجع تقلید با توجه به نظریاتی که در رابطه با اذن پدر در ازدواج موقت دختر دارن به 5 گروه تقسیم می شوند .عده ای از مراجع تقلید معتقدند دختر باکره ای که به بلوغ عقلی و رشدی رسیده است اذن پدر بر او واجب است.

عده ای از علما این عقیده را بنا بر احتیاط می دانند و بر اساس احکام دینی، در چنین موردی می توان به مرجع تقلید دیگری رجوع کرد.

عده ای از علما مراجع تقلید می گویند اذن پدر در ازدواج موقت باید گرفته شود یعنی اگر در ازدواج موقت اذن پدر نباشد عقد جاری شده صحیح است و مشکلی ندارد ، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است.

گروهی دیگر، اعتقاد دارند اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود. و در نهایت، عده ای معتقدند که ازدواج موقت درباره دختری که مستقل است و صلاح خود را می داند، نیازی به اذن پدر ندارد.

اذن پدر در ازدواج موقت از دیدگاه مراجع

آیات عظام امام خمینی(ره)،

شبیری زنجانی، تبریزی و نوری همدانی عقیده دارند اذن پدر در ازدواج موقت لازم است. آیت الله سیستانی نیز همین نظر را دارد ولی درباره ی دختری که مستقل امور زندگی خودش را می گذراند اجازه پدر را بنا بر احتیاط می داند نه فتوا.

آیت الله سیستانی در پاسخ به استفتای یکی از مقدانشان که پرسیده بود: «آیا صحیح است که اگر دختری بالغ باشد از نظر فکری و سنی، می تواند بدون اطلاع پدر صیغه پسری شود که بعد ها قصد ازدواج دارند؟»

پاسخ داده اند: «صحّت ندارد و اذن پدر لازم است حتی اگر مستقل در شؤون زندگی باشد بنابر احتیاط واجب در این صورت.» اما در پاسخ به سوال دیگری با این مضمون که

«اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد از جاری شدن عقد متوجه آن موضوع بشوند عقد آنها چه حکمی دارد؟» گفته اند عقد باطل است.

 

مراجعی که اذن پدر را لازم نمی دانند

اما آیات عظام خامنه ای، مکارم شیرازی، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی و وحید خراسانی،علمایی هستند بر این اعتقادند در ازدواج موقت بنا بر احتیاط اذن پدر لازم است.

آیت الله مکارم شیرازی در توضیح المسائل خود در این باره می نویسند: دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی باکره باشد

و مصلحت زندگی خود را می داند بنا بر احتیاط لازم است از پدر یا جد پدری اجازه بگیرد ولی اگرهمسر مناسب و خوبی برای دختر پیدا شد و بنا به شرایطی پدر اجازه نداد ،

دختر می تواند بدون اجازه پدر شرط نیست و می تواند بدون اجازه پدر ازدواج کند همچنین اگر به پدر یا جد پدری دسترسی نباشد

و دختر هم احتیاج به شوهر کردن داشته باشد یا این که دختر قبلاً شوهر کرده باشد که در این دو صورت نیز اجازه پدر و جد در ازدواج جدید لازم نیست.

اگر دختر باکره‌ نباشد و بکارتش‌ به‌ وسیله‌ شوهر کردن‌ یا به‌ واسطه‌ وطی‌ به‌ شبهه‌ و یا زنا از بین‌ رفته‌ باشد، اجازه‌ پدر و جد پدری‌ لازم‌ نیست‌.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}