اتاق عقد | تشریفات عروسی لاکچری | دفتر ازدواج شیک تهران | پیوند مهر افزا

اتاق عقد

دختر و پسری که قصد عقد و ازدواج دارند باید محضری را انتخاب کنند که اتاق عقد شیک و در صورت داشتن مهمانان زیاد بزرگ باشد تا مهمانان به راحتی در آن جا شوند.

در اینجا به برخی از نکات اتاق عقد می پردازیم:

سفره عقد

اتاق عقد باید سفره عقد داشته باشد و به صورت زیبا تزئین شده باشد سفره عقد یک سنت و آیین قدیمی ایرانی  است که باید حتما باشد و هر کدام از اجزای سفره عقد یک معنا و نمادی دارد  .

سفره عقد یا اتاق عقد که در مراسم عقد و ازدواج  عروس و داماد بر سر آن می‌نشینند و برای شروع زندگی مشترک خود به خطبه عقد گوش می‌دهند.

در واقع گستردن بساط عقد پیش از عروس و داماد نوعی کارت تبریک گویا با آرزوی سعادت برای زوج جوان بود . با این هدف وبه این مضمون هر ترکیب و ماده ای که در این سفره به کار می رفت ، معنایی ویژه و زیبا در خود داشت.

تزئین اتاق عقد

اتاق عقد باید به صورت زیبا و شیک تزئین شده باشد.

چون اگر اتاق زیبا باشد باعث شادابی عروس و داماد و میهمانان می شود و هم اینکه عروس داماد در این روز و ساعت عقد استرس زیادی دارند.

تزئین باعث می شود استرس آنها کمی کاسته شود.

آینه و شمعدان اتاق عقد

آینه و شمعدان یک پای ثابت در همه سفره‌های عقد ایرانی است، گفته اند آیینه مظهر روشنایی است و شمعدانهایی که در دو طرف آیینه قرار می‌گیرند

مظهر سربازهایی هستند که از زندگی این عروس و داماد نگهبانی می‌کنند.

آینه بخت و دو شمعدان در دو سوی آینه به نشانه روشنایی و آتش، دو عنصر بسیار مهم در فرهنگ ایرانی و زرتشتی هستند.

چیدمان آینه و شمعدان در اتاق عقد

آینه در بالای سفره، روبه‌روی عروس و داماد قرار داده می‌شود تا آنها یکدیگر را در آینه ببینند و دل‌هایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد و یک جفت شمعدان که در دو طرف آینه قرار می‌گیرند.

شمع‌های روشن شمعدان‌ها نمایانگر روشنایی و گرمی پیوند عقد بین عروس و داماد است. جنس شمعدان با قاب آینه یکی و معمولاً نقره، برنز یا بلورین می‌باشد.

همچنین جانمازی پیشاپیش آینه گسترده‌است که از مواهب الهی این سفره مقدس بدون خیر و برکت نمامد.